Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk o Wołyniu: Rozumiemy wasz ból

Polska
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk o Wołyniu: Rozumiemy wasz ból
PAP/Tomasz Gzell
Rusłan Stefańczuk podczas przemówienia w Sejmie

- Zbliża się rocznica straszliwych wydarzeń na Wołyniu. Rozumiemy wasz ból po stracie bliskich. Wszystkim potomkom ofiar składam wyrazy współczucia - powiedział podczas swojego wystąpienia w Sejmie, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk

- Jesteśmy gotowi i otwarci na współpracę z Polską. Wspólnie będziemy poszukiwać i odnawiać miejsca pamięci. Wspólnie przywrócimy pamięć o imionach tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach, zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce - powiedział w Sejmie Rusłan Stefańczuk, który przebywa z wizytą w Warszawie.

 

- Bez zakazów i bez barier. Jest to nasz wspólny, moralny i chrześcijański obowiązek. Lekcje naszej wspólnej historii, wśród których najtrudniejszymi były I i II wojna światowa, reżimów totalitarnych, uczą nas, że wróg boi się, gdy jesteśmy razem. Wróg nie chce, byśmy żyli w pokoju. Wróg zrobi wszystko, by nas skłócić - dodał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

 

- Zbliża się 80. rocznica straszliwych wydarzeń na Wołyniu. Rozumiemy wasz ból po stracie swoich najukochańszych. Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu, składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach - zaznaczył Stefańczuk.

Stefańczuk o Wołyniu: Nigdy więcej

- Pamięć, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami - podkreślił, na co posłowie zareagowali owacjami na stojąco.

 

WIDEO: Rusłan Stefańczuk w Sejmie o Wołyniu

 

 

- Pragnę, abyście odczuli bezgraniczną wdzięczność wszystkich Ukraińców za wszystko, co dziś robicie dla Ukrainy - mówił dalej.

 

ZOBACZ: Rocznica rzezi wołyńskiej. Andrzej Duda: To było ludobójstwo

 

- Pragnę, abyśmy wspólnie napisali naszą nową historię. Bez retuszowania lub wyrywania z niej jakichkolwiek, już zapisanych i przeżytych kart. (…) Dziękuję wam Polacy. Jak dobrze, że mamy was. Chwała Ukrainie, chwała Polsce - zaznaczył.

 

Wcześniej o sprawie Wołynia mówił w Polsat News Marcin Przydacz. - Prawda o Wołyniu jest ważna i kluczowa dla ułożenia jak najlepszych relacji polsko-ukraińskich na przyszłość - podkreślił w "Graffiti".

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie