Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Szrot: Znaleziono głowicę

Polska
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Szrot: Znaleziono głowicę
Reuters
Widok z drona na miejsce, w którym znaleziono szczątki rosyjskiej rakiety w lesie koło Bydgoszczy

Odnaleziono głowicę z rosyjskiej rakiety, która w grudniu spadła w lesie pod Bydgoszczą - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Jak dodał, głowica jest betonowa. Współpracownik Andrzeja Dudy odniósł się także do możliwych dymisji w polskiej armii.

Sprawa dotyczy rosyjskiej rakiety, która spadła pod Bydgoszczą w grudniu 2022 r. 

 

ZOBACZ: Marcin Kierwiński: Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. PO szykuje wniosek ws. dymisji Błaszczaka

 

- Jeśli chodzi o głowicę - została odnaleziona, jest badana przez odpowiednie instytucje. Jest szczególna, bo jest zbudowana z betonu - przekazał Paweł Szrot w RMF FM.

Paweł Szrot: Odnaleziono głowicę rosyjskiej rakiety, która spadła pod Bydgoszczą 

Szef gabinetu prezydenta przekazał, że "zakłada, że w takiej formie została zamontowana, żeby ten starszy model rakiety mógł dezorientować ukraińską obronę przeciwlotniczą".

 

ZOBACZ: Rakieta pod Bydgoszczą. Dr Jacek Bartosiak: Jeśli coś działa w polskim wojsku, to dupokryjki

 

Jak zapewnił, nie było w niej materiału wybuchowego.

 

Szrot zaznaczył, że rakieta "nie może lecieć nieobciążona głowicą, więc ktoś tam zamontował taki szczyt rosyjskiej myśli technologicznej".

Szrot o możliwych dymisjach w polskiej armii

Szef gabinetu prezydenta Dudy dopytywany przez dziennikarza RMF FM w sprawie konsekwencji personalnych związanych ze sprawą rakiety stwierdził, że w gabinecie prezydenta nie ma wniosków w sprawie dymisji generała, generałów lub ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

 

ZOBACZ: Rakieta pod Bydgoszczą. Jest komunikat Biura Bezpieczeństwa Narodowego

 

Paweł Szrot wskazał, że nie spodziewa się wniosków o dymisje. I jak zwrócił uwagę, przedstawiciele rządu mówią wprost, że wobec stanowiska wygłaszanego przez prezydenta, składanie podobnych wniosków jest obecnie nieuzasadnione. 

 

- Powinniśmy zamknąć ten szkodzący interesom naszej ojczyzny serial - podkreślił. 

Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia pod Bydgoszczą przechodzień odnalazł niezidentyfikowany obiekt wojskowy. Według śledczych była to rosyjska rakieta Ch-55. Prawdopodobnie wystrzelona została z rosyjskiego samolotu lecącego nad terytorium Białorusi. Spadła ona w okolicach Zamościa pod Bydgoszczą 16 grudnia 2022 r.

 

ZOBACZ: Rakieta pod Bydgoszczą. Ekspert o bardzo poważnym problemie. "Nasze państwo zostało zaatakowane"

 

Śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety zostało odebrane wojskowym prokuratorom. W piątek poinformowano o przejęciu sprawy przez Prokuraturę Krajową. Śledztwo ws. szczątków obiektu powietrznego znalezionych w lesie w okolicach Bydgoszczy zostało przejęte przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

zdr / RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie