Prokurator trybunału w Hadze na rosyjskiej liście poszukiwanych. Chodzi o nakaz aresztowania Putina

Świat
Prokurator trybunału w Hadze na rosyjskiej liście poszukiwanych. Chodzi o nakaz aresztowania Putina
WikimediaCommons/Służba prasowa prezydenta FR/FLICKR/Ministerie van Buitenlandse Zaken
Wcześniej Karim Khan wydał nakaz aresztowania Putina

MSW Rosji umieściło na liście poszukiwanych prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Informację podała agencja TASS, powołując się na bazę danych resortu spraw wewnętrznych.

"Khan Karim Asad Ahmad, ur. 30 marca 1970 r., Anglik, jest poszukiwany na podstawie artykułu Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej" cytuje bazę danych rosyjskiego ministerstwa agencja TASS. Resort spraw wewnętrznych nie precyzuje, o który dokładnie artykuł chodzi.

 

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Stwierdzono wówczas, że może on być zamieszany w "zbrodnie wojenne polegające na nielegalnym wysiedleniu ludności (dzieci) i nielegalnym przemieszczeniu ludności (dzieci) z okupowanych terytoriów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej".

 

"Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób" - napisano w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

 

 

- Międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną - podkreślił wtedy w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański.

 

 

jk/dsk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie