Kenigsberg zamiast Kaliningradu. Łotwa chce przywrócić historyczną nazwę miasta

Świat
Kenigsberg zamiast Kaliningradu. Łotwa chce przywrócić historyczną nazwę miasta
Google Maps
Językoznawcy rekomendują stosowanie nazwy Kenigsberg zamiast Kaliningrad

Łotewscy językoznawcy rekomendują, by zamiast rosyjskiego określenia Kaliningrad używać historycznej nazwy miasta Kenigsberg. Łotwa idzie w ślad za Polską, gdzie niedawno Kaliningrad zmienił nazwę na Królewiec.

Ekspercka komisja ds. języka łotewskiego w Centrum Języka Państwowego uznała, że zamiast obecnej nazwy miasta Kaliningrad lepiej jest stosować historyczne określenie Kenigsberg, wywodzące się z języka niemieckiego lub tradycyjną, bałtycką nazwę Karalauczi – podaje łotewska agencja LETA. 

 

ZOBACZ: Rosyjskie miasto Kaliningrad i obwód mają nowe oficjalne nazwy w Polsce


Łotewscy językoznawcy powołują się na Polskę, gdzie od niedawna Kaliningrad ma nową oficjalną nazwę - Królewiec. 

 

Przywrócenia historycznej nazwy Karaliaucius (Królewiec) chcą również posłowie litewskiej partii konserwatywnej Vilius Semeszka i Paule Kuzmickiene, którzy wystąpili w tej sprawie do komisji językowej.

Królewiec zamiast Kaliningradu

Od 9 maja zgodnie z zaleceniami Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, działającej przy Głównym Geodecie Kraju, dla miasta o rosyjskiej nazwie Kaliningrad powinna być stosowana wyłącznie polska nazwa Królewiec. Z kolei obszar, na którym leży miasto, powinien być nazywany obwodem królewieckim, a nie obwodem kaliningradzkim.  

 

W komunikacie wskazano, że na zmianę nazwy miał wpływ fakt, że "miasto obecnie noszące rosyjską nazwę Kaliningrad znane jest w Polsce pod tradycyjną nazwą Królewiec" oraz że "obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem".  


Argumentowano też, że "nazwanie miasta położonego blisko granic Polski imieniem M.I. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. wydania decyzji o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter". 

Rosja komentuje zmianę nazwy miasta

Na decyzję Polski zareagowały rosyjskie władze, które nazwały zmianę nazwy miasta "wrogim aktem". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził nawet, że jest ta decyzja "granicząca z szaleństwem".  


- Wiemy, że w swojej historii Polska od czasu do czasu popadała w to szaleństwo nienawiści do Rosjan – powiedział polityk na briefingu prasowym. 


Głos w sprawie zabrał także Dmitrij Miedwiediew.  


"Polscy rusofobi chcą więc uczyć wszystkich historii. Nie podoba im się nazwa rosyjskiego miasta Kaliningrad, proponują pisać Królewiec" - napisał na Twitterze były prezydent Rosji. "No cóż, w takim razie nie ma dla nich Krakowa, tylko Krakau. Nie Gdańsk; tylko Danzig. Nie Szczecin; tylko Stettin. Nie Poznań; tylko Posin. Nie Wrocław; tylko Breslau" - wyliczał. 

 

"I oczywiście żadnej Polski; tylko Księstwo Warszawskie, albo Królestwo Polskie jako część Federacji Rosyjskiej, jako następca Imperium Rosyjskiego" - podsumował. 

 

 

adn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie