Wielka Brytania. Koronacja Karola III. Aktywiści z RPA chcą zwrotu kamieni z korony i berła

Świat
Wielka Brytania. Koronacja Karola III. Aktywiści z RPA chcą zwrotu kamieni z korony i berła
Wikimedia Commons/Danrok, Flickr/Michaela Garnetta
Problem przed koronacją Karola III. RPA chce zwrotu kamieni

Aktywiści z RPA wzywają Wielką Brytanię do zwrotu największego na świecie diamentu, podzielonego na mniejsze kamienie. Jego elementy znajdują się w berle oraz koronie, które król Karol III będzie miał w trakcie sobotniej koronacji.

Diament został odkryty w Afryce Południowej w 1905 roku. Według Royal Collection Trust, oryginalny klejnot ważył około 3106 karatów. Został podzielony na ponad setkę kamieni. Największy został nazwany Wielką Gwiazdą Afryki, a drugi co do wielkości - Drugą Gwiazdą Afryki. Większy brylant ozdabia brytyjskie berło królewskie, a mniejszy umieszczono w królewskiej koronie.

 

Następnie został podarowany monarchii przez rząd kolonialny w kraju, który wówczas znajdował się pod panowaniem brytyjskim. 

Diament z RPA odebrany bezprawnie? 

Na kilka dni przed koronacją króla Karola III, zaplanowaną na 6 maja, temat diamentu powrócił. Wielu mieszkańców RPA uważa, że tak naprawdę Wielka Brytania odebrała klejnot ich przodkom bezprawnie. Argumentują, że Wielka Gwiazda Afryki była powodem przetargów kolonialnych, a transakcje są "niemoralne".

 

"Diament musi wrócić do Republiki Południowej Afryki. To musi być oznaka naszej dumy, dziedzictwa i kultury" – powiedział Mothusi Kamanga, prawnik i aktywista z Johannesburga, cytowany przez gazetę "New York Post".

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

Mężczyzna promował internetową petycję w sprawie zwrotu diament. Podpisało się pod nią około ośmiu tysięcy osób. 

 

Aktywista uważa, że proces dekolonizacja Afryki po zakończeniu II wojny światowej, polegający na uzyskiwaniu suwerenności przez terytoria pozostające dotychczas w posiadaniu m.in. Wielkiej Brytanii oraz formowaniu się nowych, niezawisłych państw afrykańskich, powinien polegać także na zwrocie kosztowności. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez All Diamond- Ehud Arye Laniado (@ehudaryelaniado)

"Myślę, że Afrykańczycy zaczynają zdawać sobie sprawę, że dekolonizacja to nie tylko zapewnienie ludziom swobód, ale także zwrócenie tego, co zostało im odebrane" - dodał Kamanga.

kg/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie