Grill bez jednorazowych opakowań. Ekspert: Znikną plastikowe talerzyki i kubki

Polska
Grill bez jednorazowych opakowań. Ekspert: Znikną plastikowe talerzyki i kubki
Polsat News
Majówka 2023 w pełni. Polacy masowo grillują i nierzadko używają przedmiotów z plastiku

Trwa majówka, co dla wielu Polaków oznacza jedno - grillowanie. Większość produktów przynoszonych na biesiady jest w plastikowych opakowaniach. Niebawem się to zmieni, bo prezydent podpisał ustawę ograniczającą użycie tworzyw sztucznych. Filip Piotrowski, ekspert z Zero Waste Polska, wyjaśnia, jakie skutki będzie miała zmiana prawa.

Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami oraz o opłacie za opakowania. Ustawa ograniczy stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku. Za niektóre z nich będzie wprowadzona opłata.
 
- W związku ze zmianą prawa, zmienią się zachowania związane z używaniem produktów plastikowych - powiedział w Polsat News Filip Piotrowski z Zero Waste Polska.

 

Jak wyjaśnił, jednorazowe opakowania zostaną znacznie ograniczone, bo najbardziej szkodzą środowisku. - Poza tym ich recykling jest najtrudniejszy - dodał.

"Jesteśmy w stanie recyklingować do 90 proc. butelek, puszek i opakowań"

Ekspert stwierdził, że zmiana nie oznacza, iż będzie drożej. - Paradoksalnie nie wpłynie to na cenę, ale ze sklepów i barów znikną plastikowe opakowania, kubki, słomki, mieszadełka, patyczki, talerzyki itp. - dodał.

 

Zauważył, że wymienione przez niego rzeczy najczęściej zaśmiecają przestrzeń publiczną. - Zostaną więc zastąpione opakowaniami wielokrotnego użytku, lub takimi które łatwiej się będzie łatwiej recyklingowało - wyjaśnił Filip Piotrowski.

 

WIDEO: Ustawa ograniczająca użycie jednorazowych opakowań. Ekspert: Znikną plastikowe talerzyki i kubki

 

 

- Ustawa wprowadzi także opłaty kaucyjne za opakowania. Maksymalnie będzie one wynosić złotówkę. Z badań wynika, że jesteśmy w stanie recyklingować do 90 proc. szklanych butelek, puszek i opakowań plastikowych - przekazał ekspert.

 

Jego zdaniem dzięki tej zmianie konsument łatwiej dowie się, w jakim opakowaniu kupuje produkt i czy ma ono duży wpływ na środowisko. - Zwiększy to także świadomość recyklingu - ocenił Filip Piotrowski.

"Powinniśmy iść w stronę opakowań i sztućców wielokrotnego użytku"

Specjalista z Zero Waste Polska przypomniał, że podpisana ustawa zawiera wdrożenie wielu rozwiązań stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Producenci będą musieli wliczyć w koszty opakowania plastikowe, jeśli nie będzie recyklingować tych produktów. - Dlatego też apelują o wprowadzenie odpowiedniego systemu kaucyjnego - przekazał ekspert.

 

Jak dodał, zmiany te utknęły w kancelarii premiera - nie wiadomo, dlaczego. - Bo jest to regulacja, która ma ona 90 proc. poparcia społecznego - wyjaśnił Filip Piotrowski.

 

ZOBACZ: Giżycko: Rekordowo wysokie koszty wywozu śmieci. Przedsiębiorcy apelują o obniżki

 

W krajach bałtyckich zrobiono badania, które wykazały, że dzięki podobnym zmianom znacznie spadła ilość plastikowych odpadów. - Zastępowanie produktów jednorazowych innymi jednorazowymi opakowaniami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli plastikowe sztućce zastąpimy drewnianymi, to wciąż będzie to obciążenie dla środowiskowa - dodał.

 

Według Piotrowskiego "powinniśmy iść w stronę wielokrotnego użycia opakowań i sztućców". - To oczywiście ma związek z infrastrukturą dotyczącą zwrotu i mycia tych rzeczy - wyjaśnił.

 

Jak dodał, dzięki tej ustawie zmieni się także sposób pakowania produktów zakupionych w internecie. - Takie opakowania będą musiały być recyklingowane co najmniej w 70 procentach. Jest szansa, że ta zmiana prawna zmieni także nasze przyzwyczajenia. A to wszystko pomoże nam ochronić środowisko i zaoszczędzić - podsumował ekspert.

mbl/wka / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie