Wojna w Ukrainie. "Peleryna-niewidka" wykorzystywana przez Rosjan. Mogą być niewidoczni

Świat
Wojna w Ukrainie. "Peleryna-niewidka" wykorzystywana przez Rosjan. Mogą być niewidoczni
Telegram/UNIAN
Wewnątrz płaszczy znajduje się specjalna struktura

Rosyjscy wojskowi zaczęli używać specjalnych płaszczy przeciwdeszczowych, które mają wewnątrz wszytą specjalną strukturę z materiału termoizolacyjnego. Dzięki temu są niewidoczni dla kamer termowizyjnych. Rosyjska prasa okrzyknęła płaszcze mianem "peleryny-niewidki".

Informacja o nowych płaszczach pojawiła się w niedzielę, na jednym z rosyjskich, propagandowych kanałów w Telegramie, relacjonujących działania na froncie.

 

"Materiał pochłania ciepło wytwarzane przez ludzkie ciało i osłania przed kamerami specjalnych urządzeń, co pozwala na ciche podejście nocą do pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy we wpisie.

 

"Nie ma danych o powodzeniu lub niepowodzeniu wykorzystania takiego materiału, ale informacje mogą być przydatne dla obserwatorów pełniących nocny dyżur" - wskazuje ukraińska agencja UNIAN.

 

Specjalna struktura wewnątrz płaszcza

Wewnątrz płaszczy znajduje się struktura wykonana z materiału termoizolacyjnego. Po założeniu płaszcza, żołnierz może ukryć się przed kamerą termowizyjną, która wykrywa ciepło.

 

Takie urządzenia stosuje się na przykład do walk w nocy. Dzięki wysokiemu kontrastowi na ekranie wyraźnie widać cieplejszy od otoczenia obiekt.

 

ZOBACZ: Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie zwiększają ostrzał Bachmutu. Miasto jest równane z ziemią

 

Rosyjski dziennik "Moskowskij Komsomolec" zaznacza, że płaszcze są już wykorzystywane na froncie. Opisując je, za rosyjskim Telegramem redakcja używa określenia "peleryny-niewidki".

 

"Materiał całkowicie pochłania ciepło wytwarzane przez człowieka, przez co jest niewidoczny dla technologii. Wojsko, używając takich płaszczy przeciwdeszczowych, może potajemnie wykonać wszystkie niezbędne manewry, pozostając niezauważonym przez wroga" - podkreśla gazeta.

jk/zdr/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie