Coraz więcej przypadków boreliozy. Łagodna zima sprzyja kleszczom

Polska
Coraz więcej przypadków boreliozy. Łagodna zima sprzyja kleszczom
Polsat News
Kleszcze są coraz bardziej aktywne

W pierwszym kwartale tego roku odnotowano trzykrotnie więcej przypadków boreliozy, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. A mowa tylko o województwie świętokrzyskim. Boreliozę nie tak łatwo zdiagnozować, za to na inną groźną chorobę przenoszoną przez pajęczaki - kleszczowe zapalenie mózgu - można się zaszczepić, o co apelują lekarze.

Eksperci zgodnie twierdzą, że pajęczakom sprzyjają łagodne zimy. Co więcej, kleszcze uaktywniają się już przy pięciu stopniach powyżej zera. 


- Kleszcze w tym roku są aktywniejsze, jest ich więcej. Sprzyjała temu dość łagodna zima, która nie ograniczyła populacji. Te małe pajęczaki są dla nas leśników i osób, które często bywają w lesie, dosyć dokuczliwe - mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce. 

Objawy boreliozy

Kleszcze coraz częściej są zainfekowane czy to pałeczkami boreliozy, czy też wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu. 

 

ZOBACZ: Powstają nowe szczepionki mRNA, m.in. przeciwko boreliozie


Klasycznym objawem boreliozy jest rumień, który może pojawić się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Jest to jednak zwodnicze, bo nie w każdym przypadku ten rumień się pojawi. Natomiast po kilku dniach, a nawet tygodniach mogą wystąpić objawy grypopodobne, takie jak gorączka, bóle głowy i mięśni. Po długim czasie mogą pojawić się bóle kostno-stawowe, przypominające stany zapalny stawów i choroby reumatologiczne. To również mogą być objawy boreliozy.  

 

WIDEO: Zobacz materiał Polsat News

 

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszcze mogą przenosić również wirusa powodującego inną, dużo groźniejszą chorobę - kleszczowe zapalenie mózgu. Można się przed tym ochronić. Lekarze apelują, żeby się zaszczepić.

 

ZOBACZ: Nowy antybiotyk daje nadzieję na wyeliminowanie boreliozy


- Kleszczowe zapalenie mózgu to zapalenie nerwów, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci, a jeżeli człowiek przeżyje tę chorobę, pozostawia ona trwałe ślady neurologiczne i psychiatryczne - ostrzega Jerzy Staszczyk, konsultant ds. epidemiologii w woj. świętokrzyskim. 


- Trzeba się szczepić, zwłaszcza w grupie ryzyka - dodaje.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

W grupie ryzyka są m.in. pracownicy Lasów Państwowych i zieleni miejskiej. To oni w szczególności powinni zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

 

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to szczepienie na całe życie. W pierwszym okresie należy przyjąć trzy dawki szczepionki w odstępach czasowych. Między pierwszą a drugą dawką muszą minąć trzy miesiące, między drugą a trzecią - sześć miesięcy. Osoby, które przyjęły zestaw szczepionek, muszą się doszczepiać średnio co trzy lata.

adn/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie