Krzysztof Sobolewski w "Graffiti" o planach PiS: Zainicjujemy nową akcję

Polska
Krzysztof Sobolewski w "Graffiti" o planach PiS: Zainicjujemy nową akcję
Polsat News
Krzysztof Sobolewski w "Graffiti"

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski mówił o planach partii na najbliższe tygodnie. W sobotę Jarosław Kaczyński prawdopodobnie odwiedzi Janów Lubelski. Partia rządząca zainicjuje tam nową akcję. - Chcemy pokazać, co rząd od 2015 roku zrobił dla Polski lokalnej, dla tych małych ojczyzn. Czego one nie doczekały się albo nigdy nie oczekiwały od naszych poprzedników - mówił Sobolewski. 

Polska i Ukraina doszły do porozumienia w sprawie transportu ukraińskiego zboża. Rząd zapowiedział regulacje, które mają umożliwić tranzyt płodów rolnych. Wcześniej, 15 kwietnia, Jarosław Kaczyński ogłosił zakaz importu ukraińskiego zboża do Polski. Potem podobne decyzje podjęły też Słowacja i Węgry. To spotkało się ze sprzeciwem Ukrainy i Komisji Europejskiej. 

 

- W sobotę Jarosław Kaczyński ogłosił, można powiedzieć, konkrety Kaczyńskiego dla Polskiej wsi, związane z importem produktów rolnych. To jest kolejna sytuacja, gdzie Polska stała się liderem wschodniej flanki - powiedział Sobolewski. 

Sobolewski: Komisja zobaczyła, że nie można ignorować tych państw

Komisja Europejska gotowa jest wprowadzić zakaz importu czterech rodzajów zboża do Polski i innych państw graniczących z Ukrainą.

 

- Dołączyły się Słowacja, Węgry, zrobi to Bułgaria. Komisja Europejska zobaczyła, że nie można ignorować tych państw. Trwają obecnie rozmowy i mam nadzieję, że one zakończą się tym, że koszty wojny i tego, co dzieje się na Ukrainie, będą ponosić wszystkie państwa, a nie tylko państwa przyfrontowe - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

 

Polityk podkreślił, że "Polska próbowała znaleźć zrozumienie u Komisji Europejskiej, ale go nie było".

 

- Ona nagle zrozumiała, że to nie jest problem Polski, ale minimum pięciu innych państw i nie można go bagatelizować. Dlatego będzie porozumienie w tym tygodniu, zakładające, że nie tylko państwa przyflankowe będą ponosić koszty - dodał polityk.

Wojciechowski do dymisji? 

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski stwierdził ostatnio, że unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien podać się do dymisji.

 

- Janusz Kowalski jest znany z tego, że jego wypowiedzi są barwne i często mijają się z prawdą - podsumował Sobolewski.

 

WIDEO: Krzysztof Sobolewski w "Graffiti"

 

Skup zboża z dopłatami. Sobolewski: Będzie rozporządzenie 

- On [skup - red.] został rozpoczęty wcześniej, a ten z opłatami - będą wkrótce ogłaszane jego warunki. (...) Opierać się będzie na rozporządzeniu, może będzie w tym tygodniu. Ustawa jeszcze nie. (...) Będzie do tego potrzebne dodatkowe posiedzenie Sejmu.

 

Sejm w związku z tym musiałby się zebrać wcześniej, niż 24 maja. "Nie wykluczam takiej opcji" - stwierdził Sobolewski. 

Plany prezesa PiS. "Zainicjujemy nową akcję"

W najbliższą sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński prawdopodobnie odwiedzi Janów Lubelski. Jak dodał Sobolewski, partia rządząca zainicjuje tam nową akcję "Polska jest jedna - inwestycje lokalne".

 

- Chcemy pokazać, co rząd Zjednoczonej Prawicy od 2015 roku zrobił dla Polski lokalnej, dla tych małych ojczyzn. Czego te małe ojczyzny nie doczekały się albo nigdy nie oczekiwały od naszych poprzedników - mówił Sobolewski. 

 

Jak dodał, prawdopodobnie szefowi PiS będzie towarzyszył premier Mateusz Morawiecki.

Duet Tusk-Trzaskowski. Zagrożenie dla PiS? 

Rafał Trzaskowski z Donaldem Tuskiem zapowiedzieli podczas spotkania w Białej Podlaskiej, że "spuszczą PiS łomot". 

 

- Jedyny łomot, jaki został spuszczony, to wtedy, jak Trzaskowski został upokorzony na konwencji w Białej Podlaskiej na oczach wyborców. Jeśli ktoś [Tusk - przyp. red.] mówi o nim, że ma kilkadziesiąt kontroli CBA w urzędzie i 16 spraw przeciwko urzędowi, to większego upokorzenia trudno doświadczyć. Jest ciągle podejrzany - stwierdził Sobolewski. 

 

Wcześniejsze odcinki "Graffiti" możesz zobaczyć tutaj.

kg/bas / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie