Lublin. Rusza kościelna linia autobusowa "Parafia NSJ". Proboszcz chce, by wierni się zaprzyjaźnili

Polska
Lublin. Rusza kościelna linia autobusowa "Parafia NSJ". Proboszcz chce, by wierni się zaprzyjaźnili
Zdj. ilustracyjne, fot. MPK Lublin
Duchowni liczą, że parafianie przekonają się do korzystania z kościelnych autobusów

Bez kupowania biletów i z przystankiem przy samym kościele. W niedzielę na ulice Lublina po raz pierwszy wyjadą autobusy parafialnej linii. Zaplanowano trzy pary kursów o godzinach odjazdów dostosowanych do mszy. Proboszcz apeluje do zmotoryzowanych, by zostawili auta w garażach i przesiedli się do transportu zbiorowego. Widzi różne korzyści, nie tylko więcej miejsca na parkingu.

Wierni jadący do kościołów, a później z nich wracający to istotny odsetek osób korzystających w niedziele z transportu zbiorowego, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Organizatorzy nierzadko dostosowują rozkłady jazdy regularnych linii pod godziny nabożeństw, jednak inicjatywa startująca w niedzielę w Lublinie wyróżnia się na tle takich działań.

 

ZOBACZ: Awaria w pociągu "Niemcewicz". W jednym z wagonów zarwał się sufit

 

Tamtejsza parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego sama uruchomiła linię zawożącą na mszę. Nazwała ją "Parafia NSJ", a autobus wynajęła od samorządowej Miejskiej Korporacji Komunikacyjnej.

Trzy pary kursów do i z kościoła. Proboszcz zachęca: Przesiądźcie się do autobusu

Proboszcz ks. Waldemar Sądecki uznał, iż nowe połączenie jest konieczne, bo przed kościołem brakuje dużego parkingu. - Przy bardziej obleganych mszach trudno było już znaleźć miejsce - powiedziała "Dziennikowi Wschodniemu" parafianka pani Maria.

 

Autobus linii "Parafia NSJ" umożliwi dotarcie na nabożeństwa o 10:00, 11:30 i 13:00. Po ich zakończeniu wykonane zostaną kursy powrotne. Trasę poprowadzono przez ulice Kunickiego, Nowy Świat, Wyścigową, Dunikowskiego, Herberta, Zemborzycką i na nowo Kunickiego.

 

ZOBACZ: Pociągi Warszawa-Poznań. Remont linii trwa od sześciu lat. Czas podróży się nie skróci

 

- Chcę też zachęcić osoby, które dojeżdżają samochodami, żeby przesiadły się do wynajmowanego autobusu. Będzie wtedy więcej miejsc do parkowania i trochę się rozluźni. Jest też korzyść integracyjna. W autobusie będzie można porozmawiać. W końcu wszyscy jadą nim w jednym celu i mają podobne poglądy, to pewnie będą się zaprzyjaźniać - zauważył proboszcz.

Przy kościele powstał nowy przystanek. Przejazdy są bezpłatne

Umowa na wynajęcie autobusu ważna jest na trzy miesiące. Parafia najpierw woli upewnić się, że linia zyska popularność, zanim zdecyduje się na bardziej długotrwałe rozwiązanie. Kursy opłacane są z kościelnej kasy - podróżni nie muszą kupować biletów.

 

W sprawę, poza parafią i lubelskim samorządem, zaangażowała się także policja. W porozumieniu z mundurowymi czasowo wprowadzono inną organizację ruchu na ulicy Kunickiego. Wśród zmian jest m.in. utworzenie tymczasowego przystanku przy zatoce postojowej sąsiadującej ze świątynią.

wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie