Ceny wyższe nawet o 20 proc. Weekend majowy wyjątkowo drogi

Polska
Ceny wyższe nawet o 20 proc. Weekend majowy wyjątkowo drogi
Flickr/Chris/CC BY-SA 2.0
Majówka w Zakopanym droższa niż rok temu

10, a nawet 20 proc. podwyżki cen, w porównaniu z ubiegłymi latami. Polacy coraz częściej decydują się na wakacje za granicą, bo w kraju jest drogo. Choć turystów ubywa, Zakopane wciąż kusi swoim naturalnym urokiem.

Zbliżająca się majówka zachęca do wyjazdów. Szczególnie, że gdy ktoś dobrze rozplanuje urlop, może mieć w tym roku nawet dziewięć dni wolnego. Coraz więcej osób wybiera kurorty zagraniczne niż polskie oferty. Głównym powodem jest inflacja. 


- Ceny w Polsce są dosyć wysokie, jak na warunki. Nawet dla mnie, choć zarabiam w euro, jest tutaj drogo - stwierdziła jedna z turystek w Zakopanym, pytana przez reporterkę Polsat News Natalię Knapik. 

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. Ceny rok do roku wzrosły o 16,6 procent


W porównaniu do zeszłego roku wszelkie rzeczy i atrakcje wzrosły cenowo o 10 proc. W niektórych obiektach ceny wzrosły nawet o 20 proc. Z powodu inflacji i drożyzny Polacy decydują się na weekend za granicą, którego koszty wychodzą porównywalnie do pobytu w Polsce. Miejscowi przedsiębiorcy mówią, że Polacy zaczęli zwracać dużą uwagę na wydatki.  

Kosztowna majówka

- Ceny są nieco wyższe, bo to weekend majowy. Najprościej porównać ceny rok do roku - u nas zwiększyło się o około 10 proc. Nie są to już tanie pobyty. Ale oferta w Zakopanem jest tak bogata, że na każdą kieszeń coś się znajdzie - mówi Łukasz Filipowicz właściciel ośrodka wypoczynkowego "FIAN". 

Można próbować zaoszczędzić wybierając np. ofertę ze śniadaniem. Jednakże ceny żywności również wzrosły. W niektórych miejscach koszt śniadania wynosi nawet 120 złotych. Więcej osób zdecyduje się także na majówkę podzieloną. Pobyt na wczasach Polacy planują głównie na trzy lub cztery dni.  


W Zakopanym podobno nie ma takiego czasu, jak "poza sezonem". Reporterka Polsat News wskazuje jednak, że na ulicach jest obecnie mniejszy ruch i nie ma korków. Turystów jest mniej, ale ci, którzy odwiedzili Zakopane, nie narzekają. 

 

ZOBACZ: Majówka 2023. Coraz drożej w hotelach i restauracjach. Polacy znaleźli sposób, by oszczędzić


- Ogólnie nie jest tanio, ale nie można narzekać. Nie jest szczególnie drożej - stwierdziła jedna z turystek - Można znaleźć tańsze pensjonaty i droższe - dodała. 

 

Ceny są wyższe i z uwagi na inflację, i z uwagi na weekend majowy. Piękna pogoda może jednak zwabić turystów w góry. Już teraz na Hali Gąsienicowej podziwiać można przepiękne, rozkwitające krokusy. Atrakcji natury na pewno nie zabraknie.  

kar/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie