Bezpieczny kredyt z dopłatą państwa. Jest decyzja Sejmu

Polska
Bezpieczny kredyt z dopłatą państwa. Jest decyzja Sejmu
Polsat News

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą bezpieczny kredyt 2 procent na mieszkanie. Nowe przepisy, które mają pomóc Polakom w zakupie pierwszego mieszkania, wejdą w życie 1 lipca.

Za ustawą wraz z trzema poprawkami klubu PiS głosowało 386 posłów, przeciw było 48, a od głosu wstrzymało się 15 posłów.

 

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" z dopłatą państwa do rat oraz konta mieszkaniowego z dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa.

 

ZOBACZ: Zakup mieszkania z dopłatą od rządu. Analityk ostrzega przed zawyżonymi cenami

 

Umożliwia też waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie na start. Ponadto ogranicza cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, a także zwiększa tegoroczny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.

 

Rządowy program "bezpieczny kredyt" zakłada, że budżet państwa będzie dopłacać do kredytów tak, by przez 10 lat oprocentowanie bez marży banku nie było wyższe niż 2 procent. Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45 roku życia i tylko na pierwsze mieszkanie.

Odrzucone poprawki opozycji

Jedna z przyjętych w piątek poprawek rozszerza katalog uprawnionych do wzięcia bezpiecznego kredytu o osoby, które dostały nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły ją przed osiągnięciem pełnoletności.

 

Jeśli kredyt będzie udzielany obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, przynajmniej jedna z nich będzie musiała spełnić wymagane warunki. Łączna kwota kredytu dla singli nie będzie mogła przekroczyć 500 tysięcy złotych. Dla małżeństw lub osób z dzieckiem kwota kredytu będzie wyższa - do 600 tysięcy złotych. Maksymalny wkład własny to 200 tysięcy złotych.

 

ZOBACZ: Mińsk Mazowiecki: Donald Tusk uderza w Mieszkanie Plus. PFR odpowiada

 

Sejm odrzucił natomiast poprawki opozycji, w tym propozycje Koalicji Obywatelskiej, by kredyt 2 proc. zamienić na kredyt 0 proc., oraz by zamrozić raty kredytów mieszkaniowych na poziomie z grudnia 2021 r. Nie poparto też poprawek Koalicji Polskiej-PSL, m.in. by rodziny wielodzietne mogły zaciągnąć większą kwotę "bezpiecznego kredytu", oraz by BGK udzielał gwarantowanej dopłaty kredytobiorcy w wysokości 100 tys. zł do zakupu domu lub lokalu mieszkalnego.

 

Ustawa zostanie teraz skierowana do Senatu. Większość przepisów ma wejść w życie 1 lipca.

dk/dsk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie