Alaska: Przeszedł ponad 240 kilometrów. Pies Nanuq odnaleziony po ponad miesiącu

Świat
Alaska: Przeszedł ponad 240 kilometrów. Pies Nanuq odnaleziony po ponad miesiącu
Twitter/ABC News
Pies Nanuq zagubiony na Alasce

Pies Nanuq odnalazł się po ponad miesiącu. Przewędrował ponad 240 kilometrów po zamarzniętym morzu na Alasce. Rodzina rozpoznała go dzięki zdjęciom zamieszczonym w internecie. Pies miał spuchniętą łapę i był pogryziony przez inne zwierzę. Samolotem wrócił do domu.

Roczny owczarek australijski wraz ze swoją opiekunką Mandy Iworrigan i jej rodziną mieszka w Gambell na Alasce. Wszyscy pojechali zwiedzić miasto Savoonga, na Wyspie Św. Wawrzyńca w Cieśninie Beringa. Podczas tego wyjazdu zniknęły dwa psy rodziny - Starlight i Nanuq. Jego imię w syberyjskim języku yupik oznacza niedźwiedzia polarnego.


Starlight odnalazł się po kilku tygodniach, jednak Nanuqa z nim nie było.  

 

Po około miesiącu od jego zniknięcia, mieszkańcy wioski Wales - znajdującej się ponad 240 km od miasta Savoonga - zaczęli publikować ogłoszenia ze zdjęciem błąkającego się w okolicy psa. Zauważył je ojciec Mandy Iworrigan, który powiadomił córkę. 

 

ZOBACZ: Naukowcy śledzili, jak wilk przemierza Europę. Gdy dostali dane, zaalarmowali policję

Wrócił pogryziony, ale zdrowy

Jak mówi właścicielka psa, aktywowała swoje konto na Facebooku, by sprawdzić, czy to prawda. Była w wielkim szoku, gdy zobaczyła, że to naprawdę Nanuq. Nie wiedziała, jak to się stało, że pies przewędrował tyle kilometrów.  


Nie wiadomo, jak konkretnie wyglądała wędrówka psa. Gdy znalazł się w Wales miał spuchniętą łapę i był pogryziony. Możliwe, że padł ofiarą ataku foki lub niedźwiedzia. 


- Rosomak, foka, mały niedźwiedź, nie wiemy, co to było, ale rana była naprawdę duża - opisywała Iworrigan.

 
Rodzina wykorzystała punkty lotnicze, aby sprowadzić pupila z powrotem do domu. Regionalny przewoźnik przetransportował bezpiecznie psa do Gambell, gdzie czekała już na niego szczęśliwa rodzina.  


- Nie mam pojęcia, dlaczego znalazł się w Wales. Może lód przesunął się podczas polowania. Jestem prawie pewna, że zjadł resztki foki lub jakieś ptaki. On jest naprawdę mądry - oceniła Iworrigan.  

kar/prz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie