Iran: Kobiety bez hidżabu wyrzucane z metra

Świat
Iran: Kobiety bez hidżabu wyrzucane z metra
FLICKR/Kamyar Adl
Metro w Teheranie

Mimo licznych protestów w Iranie przeciwko prawo religijnemu, władze nie ugięły się, nie zmieniały przepisów, a nawet zaostrzyły egzekwowanie prawa szariatu. W Teheranie kobiety bez hidżabu nie mogą wejść do metra.

"Guardian" poinformował o scenach, które pokazała irańska telewizja państwowa. W teherańskim metrze zatrzymywano kobiety przy bramkach do stacji kolei podziemnej i nie pozwalano im wejść, ze względu na brak hidżabu.

 

To tradycyjne nakrycie głowy w islamie, które kobiety noszą w obecności dorosłych mężczyzn, którzy nie są ich krewnymi. Taki element ubioru ma podkreślać skromność i prywatność, ale w ostatnim czasie wiele Iranek odmawia noszenia hidżabu.

 

ZOBACZ: Iran: Policja zatrzymała piłkarzy za spożywanie alkoholu

 

To indywidualny element antyrządowych protestów pod hasłem "kobiety, życie, wolność", które rozpoczęły się we wrześniu. Wówczas zmarła pobita Mahsa Amini. Wcześniej została aresztowana za strój niezgodny z normami narzuconymi przez irańskie władze.

Obowiązkowe nakrycie głowy w metrze

Początkowo rozporządzenie dotyczące metra nie miało być tak surowe. Przedsiębiorstwo zajmujące się obsługą metra zapewniało, że uruchamia projekt, który pozwoli kobietom "przypominać" o noszeniu nakrycia głowy.

 

 

Tymczasem w mediach pojawiły się nagrania, na których widać, że kobiety nie mogą wejść do metra bez hidżabu. Według relacji "Guardiana" decyzja władz częściowo spowodowała chaos, ponieważ kobiety, które nie miały czym lub nie chciały zasłonić włosów, spóźniły się do pracy.

Surowe prawo szariatu

Zgodnie z prawem szariatu wprowadzonym w tym kraju po rewolucji z 1979 roku, kobiety są zobowiązane do zakrywania włosów i noszenie długich, luźnych ubrań tak, by ukryć figurę. Kobietom, które nie przestrzegają tego prawa, grozi publiczne napiętnowanie, grzywna lub areszt.

 

ZOBACZ: Iran. Od początku antyrządowych protestów zginęło 58 dzieci

 

Mimo protestów, władze nie wycofują się z tego rozwiązania. "Guardian" cytuje oświadczenie MSZ Iranu z 30 marca, w którym stwierdzono nie będzie zmiany prawa, a hidżab jest "jednym z cywilizacyjnych fundamentów narodu irańskiego".

 

Władze chcą też analizować nagrania z kamer ulicznych i identyfikować kobiety, które nie przestrzegają prawa szariatu. Grzywna za brak hidżabu ma wynosić w przeliczeniu około 1000 złotych.

jk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie