Alaksandr Łukaszenka: Białoruś jest gotowa do produkcji komponentów dla rosyjskich samolotów

Świat
Alaksandr Łukaszenka: Białoruś jest gotowa do produkcji komponentów dla rosyjskich samolotów
Wikipedia/Serge Serebro, Vitebsk Popular News/(CC BY-SA 4.0)
Łukaszenka zapowiada bliższą współpracę Białorusi i Rosji w sferze przemysłowej

Białoruś jest przygotowana do produkcji komponentów dla rosyjskich samolotów - powiedział w czwartek białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z prezydentem Republiki Tatarstanu. Jak zapowiedział, oba kraje zamierzają "postawić na przemysł".

Jak podaje białoruski reżimowy portal Belta, rosyjskie przedsiębiorstwo Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego wznowiło masową produkcję samolotów pasażerskich Tu-214.

Białoruś i Rosja "stawiają na przemysł"

Łukaszenka podczas spotkania z prezydentem Republiki Tatarstanu Rustam Minnichanow zapowiedział, że produkcja komponentów do rosyjskich samolotów może odbywać się w Białorusi. - Dziś już produkujemy prawie pół tysiąca części do rosyjskich samolotów - mówił Łukaszenka.

Podczas spotkania białoruski dyktator zapowiedział, że jego kraj i Rosja "stawiają na przemysł". - Stawiamy na współpracę z Rosją w sferze przemysłowej - mówił.

ZOBACZ: Orędzie Alaksandra Łukaszenki. Grozi bronią jądrową, oskarżył Polskę

 

Jak zapowiedział, Białoruś i Rosja zamierzają wspólnie produkować "szeroką gamę produktów".

Białoruskie media przekazały, że Mińska Fabryka Lotnictwa Cywilnego i Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego zamierzają podpisać umowę dotyczącą produkcji komponentów do samolotów Tu-214. Zgodnie z zapowiedzią, spółki mają produkować 70 samolotów rocznie. Na ten moment każdego roku produkowanych jest pięć sztuk.

ZOBACZ: Rosja pomimo sankcji wciąż eksploatuje zachodnie samoloty

 

Po rozpoczęciu agresji na pełną skalę na Ukrainę Unia Europejska nałożyła na rosyjski przemysł lotniczy sankcje. Na skutek obostrzeń nie można dostarczać do Rosji odpowiedniej technologii, natomiast zagraniczne samoloty nie są ani ubezpieczone ani naprawiane.

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie