Korczowa: To miał być prezent dla siostry. Celnicy zarekwirowali torbę z krokodyla

Polska
Korczowa: To miał być prezent dla siostry. Celnicy zarekwirowali torbę z krokodyla
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
Obywatel Ukrainy próbował wwieźć do Polski torbę wykonaną ze skóry krokodyla amerykańskiego

61-letni obywatel Ukrainy próbował wwieźć do Polski torbę wykonaną ze skóry krokodyla amerykańskiego. Mężczyzna prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy, że jest to zagrożony gatunek objęty ochroną. Torbę mającą być prezentem dla siostry zarekwirowali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Nietypowo wyglądająca torba została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego 61-letniego mężczyzny na przejściu granicznym w Korczowej.

 

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ustalili, że została ona wykonany ze skóry krokodyla amerykańskiego.

 

Torba ze skóry krokodyla nie mogła wjechać do Polski

Obywatel Ukrainy, który próbował wwieźć ją do Polski, prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy, że jest to gatunek zagrożony, objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

 

ZOBACZ: Holandia. Nietypowa próba przemytu. W walizkach znaleziono żywe... węgorze

 

- Mężczyzna tłumaczył, że kupiona na bazarze torba miała być prezentem dla siostry. Nie posiadał jednak zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów - przekazała st. asp. Edyta Chabowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. 

 

W związku z naruszeniem przez 61-latka przepisów ustawy o ochronie przyrody, przedmiot został zatrzymany do dalszego postępowania. 

 

Chcieli wwieźć do naszego kraju odzież i buty ze skóry pytona

Edyta Chabowska poinformowała, że jest  to kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko-ukraińskiej granicy.

 

ZOBACZ: Polak zatrzymany w Niemczech. Wiózł narkotyki warte fortunę

 

Niedawno funkcjonariusze KAS z Medyki dwukrotnie udaremnili nielegalny przewóz odzieży i obuwia wykonanych ze skóry pytona.

 

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

dk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie