W katastrofie smoleńskiej straciła matkę. "Cały czas jest to przedmiot politycznej walki"

Polska
W katastrofie smoleńskiej straciła matkę. "Cały czas jest to przedmiot politycznej walki"
Polsat News
Barbara Nowacka podczas uroczystości na Cmentarzy Powązkowskim w Warszawie

W obchodach 13. rocznicy katastrofy samolotu w Smoleńsku, które odbywały się na warszawskich Powązkach wzięła udział Barbara Nowacka. - Temat wydaje się zamknięty, przynajmniej w kwestii mówienia o tym, co się przydarzyło w Smoleńsku. Natomiast cały czas to jest przedmiot politycznej walki - mówiła w rozmowie z Polsat News.

W całym kraju uczczono 13. rocznicę katastrofy samolotu TU 154, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska i wielu wysoką rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Nowacka: Cały czas jest to przedmiot politycznej walki

Uroczystości odbywały się m.in. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Brała w nich udział Barbara Nowacka, której matka - Izabela Jaruga-Nowacka - zginęła w Smoleńsku.  
 
- Co roku patrzymy w niebo, jaka pogoda dzisiaj i dlaczego wtedy było tak źle. Wspominamy. Mówiąc szczerze, dzisiejszy dzień jest także na swój sposób wyjątkowy, bo ta cisza świąteczna naprawdę pomaga zająć się tym, co dla nas najważniejsze, czyli wspomnieniami, a nie konfliktem wokół - mówiła Polsat News. 

 

ZOBACZ: Incydent przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Policja wyniosła kilka osób

 

- Wyjaśnienie już dawno zostało przedstawione. Temat wydaje się zamknięty, przynajmniej w kwestii mówienia o tym, co się przydarzyło w Smoleńsku. Natomiast cały czas to jest przedmiot politycznej walki. Tak długo, jak ktoś będzie na tym łapał ogień, to pewnie będzie to robił - dodała. 

 

WIDEO. Katastrofa smoleńska. Barbara Nowacka: Wyjaśnienie już dawno zostało przedstawione

Wołodymyr Zełenski: Łączymy się w smutku z Narodem Polskim

Do wydarzeń sprzed 83 i 13 lat odniósł się za pośrednictwem Twittera premier Mateusz Morawiecki.


"W tym roku Poniedziałek Wielkanocny ma dla Polaków szczególny wymiar. To właśnie dzisiaj przypada 83. rocznica Mordu Katyńskiego i 13. rocznica Katastrofy Smoleńskiej" - napisał.


Morawiecki we wpisie przekazał, że Rosja przez lata próbowała ukryć prawdę o Katyniu, a "później robiła wszystko co było w jej mocy, by świat o tej historii zapomniał". 


"Tragedia smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku wydobyła tamtą sowiecką zbrodnię na powierzchnię, ponownie przypomniała o niej światu. Przypomniała nam także o prawdziwym obliczu Rosji i jej władz. Dziś, oddajemy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej. Ich działania na rzecz wolności i suwerenności Polski są i pozostaną dla nas na zawsze nieocenionym dziedzictwem" - dodał premier.

 

 
Również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w języku polskim i ukraińskim przypomniał o katastrofie smoleńskiej. 

 

"Dziś w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej łączymy się w smutku z Narodem Polskim i oddajemy hołd pamięci Prezydentowi RP śp. Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce i wszystkim, którzy zginęli w imię służby Ojczyźnie. Wieczna pamięć!" - napisał.

 

anw/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie