13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent uczcił pamięć ofiar

Polska
13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent uczcił pamięć ofiar
Twitter/ Kancelaria Prezydenta
Prezydent złożył kwiaty na grobie Marii i Lecha Kaczyńskich

W poniedziałek 10 kwietnia prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w Krakowie i w Warszawie. Prezydent złożył m.in. wieńce przed sarkofagiem pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu. - To byli ludzi zasłużeni dla Polski, wiele dla niej zrobili. Do dziś pozostaje żal, że nie mogą tego kontynuować - podkreślił, odnosząc się do wszystkich poległych.

10 kwietnia przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tego dnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

W poniedziałek rano Andrzej Duda złożył wieńce przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu.

 

- Zginęli moi przyjaciele, ludzie oddani sprawie polskiej, którzy polecieli oddać hołd oficerom pomordowanym w Katyniu. Dziś, mam nadzieję, robimy wszystko, aby prowadzić sprawy naszego kraju tak, jakby oni sobie wyobrażali. To byli ludzi zasłużeni dla Polski, wiele dla niej zrobili. Do teraz pozostaje żal, że nie mogą tego kontynuować - podkreślił.

 

 

ZOBACZ: Akcja policji w czasie miesięcznicy smoleńskiej. Użyli strażackiego wysięgnika

 

Przed południem prezydent w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Andrzej Duda złoży kwiaty przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy grobach ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

 

WIDEO: 13 lat temu doszło do katastrofy smoleńskiej

 

 

Następnie Andrzej Duda uda się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złoży wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Prezydent uczci też pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając wieńce przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które znajdują się na palcu Piłsudskiego. Planowane jest też złożenie przez prezydenta kwiatów przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, która znajduje się przed Pałac Prezydenckim.

Pamięć uczczą też premier i prezes PiS

Ofiary katastrofy smoleńskiej uczczą też prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Lider PiS oraz szef rządu złożą kwiaty i oddadzą hołd pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Główne uroczystości wraz z wystąpieniem prezesa PiS zostały przesunięte na niedzielę 16 kwietnia.

 

Uroczystości rocznicowe organizują także władze stolicy. W poniedziałek o godz. 8:20 podczas uroczystość przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odczytane zostaną nazwiska wszystkich Ofiar, zostanie także odmówiona modlitwa ekumeniczna. W uroczystości wezmą udział bliscy Ofiar oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.

ac / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie