Wielkanoc 2023. Co włożyć do święconki? Co oznaczają poszczególne produkty?

Polska
Wielkanoc 2023. Co włożyć do święconki? Co oznaczają poszczególne produkty?
Polsat News
Franciszkanin O. Jan Maria Szewek opowiadał o symbolice produktów w wielkanocnym koszyczku

Wielka Sobota, to dzień kiedy w Kościele katolickim odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. Koszyczek wielkanocny to jeden z symboli świąt i jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji. - Każdy z produktów i każda potrawa ma swoją symbolikę - powiedział w Polsat News franciszkanin O. Jan Maria Szewek.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to jedna z najbardziej charakterystycznych wielkanocnych tradycji. Do kościołów w całej Polsce zawsze ściągają tłumy, aby poświęcić wielkanocne pokarmy, które następnie spożyją z bliskimi przy wielkanocnym śniadaniu.

 

ZOBACZ: Prognoza pogody. W wielkanocną sobotę i niedzielę temperatury do 14 st. C.

Wielkanoc. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Jakie produkty powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku? 

 

- Powinny znaleźć się w nim co najmniej cztery podstawowe produkty - powiedział gość Polsat News, O. Jan Maria Szewek, franciszkanin. 

 

ZOBACZ: „Ostatnie dni Jezusa”: Zagadki i odkrycia związane z Wielkanocą

 

Do wielkanocnego koszyczka powinniśmy wsadzić chleb, jajko, mięso lub symbolicznego baranka i sól

 

- Nikt nie wyobraża sobie koszyczka bez jajka. To symbol nowego życia. Jezus Chrystus umierając na krzyżu i zmartwychwstając dał nam nowe życie. To właśnie symbolizuje jajko - powiedział franciszkanin. 

 

- Kolejnym takim produktem jest mięso. Dobrze by była to jagnięcina lub baranina lub chociażby symbolicznie figurka baranka. To nawiązanie do Starego Testamentu, gdy Żydzi przed wyjściem z niewoli egipskiej zjedli baranka, a wczesnej skropili jego krwią odrzwia domów i to ich ochroniło przed śmiercią - wyjaśnił O. Jan Maria Szewek. I jak dodał, tym dla nas jest Chrystus. 

 

ZOBACZ: Filmowa Wielkanoc na antenie Polsatu. Co i kiedy oglądać?

 

- Kolejny pokarm to chleb. Przypomina o eucharystii w Wielki Czwartek. Chleb spożywał także Jezus Chrystus z uczniami po zmartwychwstaniu. Jest kilka takich przykładów, ale najbardziej znany to sytuacja, gdy po zmartwychwstaniu uczniowie poznali Jezusa w Emaus właśnie po łamaniu chleba - dodał gość Polsat News. 

 

Ostatnim z pokarmów jest sól

 

ZOBACZ: Wielkanoc w cieniu wojny. W całym kraju organizowane są świąteczne śniadania dla uchodźców

 

- Symbolizuje oczyszczenie, konserwację. Jezus po zmartwychwstaniu ustanowił dwa sakramenty, chrztu świętego oraz spowiedzi świętej. One nas oczyszczają. Płynie z nich łaska uświęcająca, która nas wzmacnia w czynieniu dobra - zakończył O. Jan Maria Szewek. 

mak/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie