Adam Glapiński: Realizuje się projekcja inflacyjna, którą przedstawił nasz bank

Polska
Adam Glapiński: Realizuje się projekcja inflacyjna, którą przedstawił nasz bank
Polsat News
Adam Glapiński

- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani w banku centralnym, że realizuje się projekcja inflacyjna, którą nasz bank przedstawił. Rzeczywiście, realizuje się gwałtowny ruch w dół z tego płaskowyżu, o którym informowaliśmy - powiedział Adam Glapiński. Prezes NBP zdradził również ile wynoszą jego zarobki. - Moje wynagrodzenie netto, to co trafia na konto to około 600 tys. zł rocznie - oświadczył.

Według marcowej projekcji inflacji NBP roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 – 13,5 proc. w 2023 r. W projekcji listopadowej była mowa o przedziale 11,1 – 15,3 proc.

 

- Trzeba pamiętać, że nasze przewidywania są oparte na wiedzy, jaką mamy w danym momencie - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: Sytuacja jest lepsza niż się wszyscy spodziewali. Mamy polski cud gospodarczy

 

Zwrócił uwagę, że zmieniły się nieco wskaźniki ze względu na zmianę koszyka, służącego do liczenia inflacji, jakiej dokonał GUS.

 

- Dlatego na początku dane o inflacji będą nieco lepsze, a pod koniec trochę gorsze - powiedział Glapiński.

Zarobki szefa NBP

Podczas konferencji Glapiński zdradził również ile wynoszą jego zarobki. Szef NBP zaprezentował przy okazji dane, z których wynika, że najwięcej - tradycyjnie jak podkreślał - zarabia prezes banku centralnego Szwajcarii - ponad 1 mln euro. Na kolejnych miejscach pod względem zarobków wyrażonych w euro znaleźli się prezesi banków centralnych: Danii - ponad 600 tys., Niemiec, Włoch i EBC - w granicach 0,5 mln., a następnie Francji, Austrii, Szwecji - poniżej 400 tys., i wreszcie Polski - z ok. 300 tys. euro.

 

- Polski zwyczaj jest taki, że podaje się wynagrodzenie brutto, ale moje wynagrodzenie netto, to co trafia na konto to około 600 tys. zł rocznie - stwierdził Glapiński.

 

Zaprezentował także dane, z których wynika, że wynagrodzenie brutto prezesa polskiego banku centralnego jest 3-4 krotnie niższe niż prezesów działających w Polsce banków komercyjnych, w tym i tych kontrolowanych przez państwo.

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas posiedzenia w kwietniu zadecydowała o utrzymaniu dotychczasowo obowiązujących poziomów stóp procentowych. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. w skali rocznej.

 

Zgodnie z komunikatem wydanym przez RPP stopy procentowe NBP są na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 7,2 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej, stopa redyskontowa weksli 6,80 proc. w skali rocznej i stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

an/dk / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie