Prima Aprilis. Filharmonia Narodowa prezentuje nową siedzibę

Polska
Prima Aprilis. Filharmonia Narodowa prezentuje nową siedzibę
Facebook/Filharmonia Narodowa w Warszawie
Filharmonia Narodowa 1 kwietnia ogłosiła "zmiany"

"Z radością informujemy, iż nowa siedziba Filharmonii Narodowej powstanie w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, niedaleko Muzeum Sztuki Nowoczesnej i jest częścią planu przebudowy centrum Warszawy" - poinformowała w komunikacie filharmonia. Do wpisu dodano "wizualizację" budynku w kształcie zbliżonym do fortepianu. Internauci nie dali się jednak nabrać i wyłapali żart.

W sobotę Filharmonia Narodowa zaskoczyła w mediach społecznościowych swoich obserwujących. Ogłosiła, że planowana jest budowa nowej siedziby. Budynek, w kształcie nawiązującym do ogromnego fortepianu miałby pojawić się w samym centrum stolicy, niedaleko powstającego właśnie nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

Filharmonia Narodowa: Jest projekt naszej nowej siedziby

"Otwarcie przewidziane jest na październik 2030 roku, a pierwszy koncert planowany w nowej siedzibie to inauguracja 20. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina" - informuje Filharmonia Narodowa we wpisie. 

 

 

- Ważne jest, by nowy budynek nie tylko doskonale spełniał swoje funkcje, ale także harmonijnie wpisywał się w otoczenie. Warszawscy artyści i melomani zasługują na wyjątkowe miejsce. Jestem przekonana, że nowy budynek Filharmonii Narodowej wprowadzi nową jakość na mapie stolicy - komentuje cytowana przez filharmonię "ekspertka" z "Biura Planowania Przestrzeni". 

Filharmonia Narodowa żartuje w Prima Aprilis. Reakcja internautów

Internautom nie umkną jednak kluczowy szczegół. Opublikowany post pojawił się 1 kwietnia i jest primaaprilisowym żartem. "Uwierzyłem, ale tylko przez stan polskiej myśli architektonicznej" - napisał jeden z nich. 

 

"Cudny żart! Fortepian sięgnął bruku!" - dodał inny.

 

"Czekamy na otwarcie! Oczywiście też w dniu 1 kwietnia" - skomentował kolejny.  

Nie każdy pamięta o Prima Aprilis. "Budynek okropny"

Jednak nie wszyscy zerknęli w kalendarz. Część fanów Filharmonii Narodowej (i najwyraźniej tradycyjnej sztuki) nie kryje oburzenia projektem. "Ciekawe czy akustyka sali będzie dobra. Sam projektowany budynek okropny, taki poczwarny" - oceniają. 

 

"Kolejny koszmar na mapie Warszawy" - pisze internautka nawiązując do innych, prawdziwych projektów. Chodzi między innymi o nową siedzibę Muzeum Sztuki Współczesnej. Jej minimalizm budzi skrajne emocje wśród mieszkańców Warszawy.

nb/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie