USA. Tornada przetaczają się przez Amerykę. Kataklizm zbiera żniwo

Świat
USA. Tornada przetaczają się przez Amerykę. Kataklizm zbiera żniwo
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
USA nawiedziły niszczycielskie tornada

Setki ludzi odniosło obrażenia po przejściu tornada przez Little Rock, stolicę stanu Arkansas. W Illinois zerwało dach teatru, zginęła jedna osoba - podały media. Zagrożenie tornadami i gwałtownymi burzami wydano dla obszarów w 15 stanach, od Wisconsin na północy po Teksas na południu. Prezydent USA Joe Biden ogłosił plan pomocy dla poszkodowanych dla Missisipi.

Jak poinformował lokalny oddział telewizji ABC, szpital University of Arkansas for Medical Sciences w Little Rock ogłosił, że działa w warunkach incydentu z masową liczbą ofiar. Obrażenia odniosły setki ludzi.

 

Nagrania wideo z tornada ukazują szeroką na kilka metrów trąbę powietrzną, która zrywała dachy i uszkodziła setki budynków w mieście. Według ekspertów telewizji CNN, tornado miało siłę 2 w pięciostopniowej skali EF (Enhanced Fujita). Narodowa Służba Meteorologiczna określiło trąbę powietrzną mianem "katastroficznej".

 

 

Gubernator Arkansas Sarah Huckabee Sanders powiedziała, że tornado pochłonęło co najmniej dwa istnienia ludzkie w Wynne około 160 km na wschód od Little Rock w pobliżu granicy z Tennessee. Szef policji w Wynne Richard Dennis ocenił, że miasto zostało "całkowicie zniszczone, a dziesiątki ludzi jest uwięzionych w gruzach".

 

Na koncercie w stanie Illinois przebywało około 260 osób

Reuters powiadomił, że tornado zerwało dach audytorium teatru w Belvidere, w Illinois, powodując zawalenie się sufitu, podczas występu zespołu rockowego na scenie.

 

- Jedna osoba zmarła, a 28 innych karetki do okolicznych przewiozły do szpitali, z czego pięć z poważnymi obrażeniami - przekazał szef straży pożarnej w Belvidere.

 

Jak dodał, na koncercie w miejskim Apollo Theatre, na którym wystąpił zespół Morbid Angel w ramach "Tour of Terror" było ok. 260 osób.

 

 

200-tysięczne Little Rock, największe miasto Arkansas, jest jednym z wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które dotknął kataklizm.

 

Alerty wydano dla obszarów w 15 stanach, od okolic Chicago i Milwaukee po północną Luizjanę i północno-wschodni Teksas. Najwyższym poziomem zagrożenia objęto obszar zamieszkany przez 3 miliony ludzi, w tym Memphis w stanie Tennessee.

 

 

Katastrofalna pogoda nadeszła tydzień po tym, jak wcześniejsze burze rozpętały śmiertelne tornado, które zdewastowało miasteczko Rolling Fork w Mississippi, niszcząc wiele z 400 domów i zabijając 26 osób.

 

ZOBACZ: USA. Ogniste tornado w Kalifornii. W akcji ponad 200 strażaków

 

Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że rząd federalny pokryje przez 30 dni pełne koszty działań ratunkowych w Missisipi.

 

Biden i jego żona Jill odwiedzi Rolling Rock, miasteczko liczące 1900 mieszkańców, które zostało zniszczone przez tornado. Ta podróż to "potwierdzenie zaangażowanie we wspieranie mieszkańców Mississippi tak długo, jak będzie to konieczne", przekazał Biały Dom.

mbl/dk / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie