Selfie z ostatniej wieczerzy, imprezy Kleopatry i spotkania neandertalczyków. To szaleństwa AI

Świat
Selfie z ostatniej wieczerzy, imprezy Kleopatry i spotkania neandertalczyków. To szaleństwa AI
Pixabay/Ducan Thomen
Wygenerowane przez sztuczną inteligencję selfie z Jezusem

Selfie z ostatniej wieczerzy? Zdjęcie z imprezy Kleopatry? A może rodzinna fotografia neandertalczyków z epoki kamienia? Te zdjęcia obiegły internet, wywołując skrajne emocje użytkowników. To wszystko za sprawą "wyobraźni" sztucznej inteligencji. Jest jednak coś, z czym AI jeszcze sobie nie radzi.

Dzieła brytyjskiego montażysty filmowego, Duncana Thomsen'a, stały się hitem internetu. Artysta polecił sztucznej inteligencji, żeby wyobraziła sobie słynne postaci historyczne robiące selfie. To rozpowszechniony dopiero w XXI wieku typ zdjęcia z przedniej kamerki telefonu. Nawet gdyby Jezus Chrystus, Kleopatra czy Napoleon posiadali smartfony zapewne nie wpadliby na pomysł wykorzystania ich w taki sposób.

Selfie z Jezusem rozbawiło internautów

A jednak, właśnie ich możemy dzisiaj zobaczyć - rozbawionych lub znudzonych - na dezorientujących fotografiach. Być może sam Chrystus nie powstydziłby się ich na swoim Facebooku.

 

 

Jezus Chrystus jest bohaterem aż dwóch grafik wygenerowanych przez AI. Na pierwszej widzimy ostatnią wieczerzę, na drugiej radosne selfie z apostołami.

 

 

Ale nie tylko on. Rozbawienie budzi też Napoleon po bitwie pod Waterloo w 1815 roku, Kleopatra czy królowa Elżbieta I w 1500 roku.

 

Selfie rodzinne neandertalczyków. Te szczegóły przerażają

Jak wyglądałoby rodzinne zdjęcie neandertalczyków w epoce kamienia łupanego? "Wyobraźnia" sztucznej inteligencji tutaj także nie zawodzi.

 

 

Na pierwszym planie selfie naszych przodków widzimy zapewne przywódców grupy jaskiniowców - parę w średnim wieku. Za nimi kilkudziesięciu innych w różnych wieku i nastroju. Uwagę przykuwają jednak szczegóły, które zdradzają niedoskonałości AI. 

 

 

Sztuczna inteligencja wciąż nie radzi sobie dobrze z odwzorowaniem niektórych ludzkich szczegółów, takich jak zęby czy palce. Właśnie dlatego, gdy przyjrzymy się uważniej jej "twórczości" dostrzeżemy niepokojące szczegóły:

 

Fragment grafiki Duncana Thomsena

 

- Możesz poprosić AI, aby była historycznie poprawna, a następnie może odnieść się do wszystkiego, wszędzie, gdziekolwiek - to jest jej piękno - przekazał Duncan Thomsen, twórca (czy raczej współtwórca) "historycznych selfie".

nb/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie