Norwegia. Lawiny zabiły cztery osoby

Świat
Norwegia. Lawiny zabiły cztery osoby
Pixabay/Twitter.com/Nordic News
"W jednej chwili runęło całe zbocze" - mówią mieszkańcy. "Panuje chaos".

Co najmniej cztery osoby nie żyją, a kilka jest rannych po zejściu lawin w norweskim okręgu Nord-Troms na północy kraju. W jednej z miejscowości masy śniegu wepchnęły do morza dom z dwiema osobami, które zginęły. Brakuje także obory, w której było 140 kóz. Władze ewakuują mieszkańców kilku miejscowości w rejonie miasta Tromsø.

Dwie osoby zginęły, gdy na północy Norwegii w Grøtnesdalen na wyspie Reinøya lawina, która zeszła ze zbocza wepchnęła do morza dom jednorodzinny. Do tragedii doszło w norweskim okręgu Nord-Troms na północy kraju.

Dom z ludźmi znalazł się w morzu

- To była duża farma z około 140 kozami - powiedział portalowi nrk.no Morten Pettersen z komendy policji w Troms. - Zagrożenie lawinowe na Reinøya jest bardzo wysokie. W związku z tym policja rozpoczęła ewakuację mieszkańców z tego samego obszaru, w którym doszło do lawiny - mówił policjant.

 

Według reportera Påla Hansena, który dotarł na miejsce ekipy ratownicze chodzą od drzwi do drzwi, aby ewakuować ludzi z niewielkiej nadmorskiej miejscowości.

 

Gmina utworzyła centrum ewakuacyjne w domkach letniskowych.

 

ZOBACZ: Tatry. Gigantyczna lawina zeszła na drogę do Morskiego Oka. Wyłamała las

 

Mieszkanka Reinøya, Anne Varmedal, powiedziała, że zniknęły dom mieszkalny, przystań na łodzie i obora pełna zwierząt.

 

- Mieliśmy jeść kolację. Była okropna pogoda. Wtedy usłyszeliśmy huk. Potem w powietrzu wisiał tylko biały śnieg. Kiedy zniknął, zobaczyłam, że na zboczu góry jest duże osuwisko - mówi kobieta. - Nie ma co najmniej 200 metrów szerokości. Mieszkam tu na wyspie od 50 lat i od 50 lat nic takiego się tutaj nie wydarzyło - powiedziała.

 

Reinøya to mała wyspa w Nord-Troms z około 300 mieszkańcami.

 

Śnieg porwał grupę turystów 

W gminie Lyngen lawina porwała pięć osób, a lokalne media podają, że byli to turyści z Włoch. jeden z nich zginął. Inna osoba zginęła w Nordreisa.

 

ZOBACZ: Karkonosze. Lawina zeszła w Białym Jarze. Teren przeszukali ratownicy

 

Z kolei w Kafjord zasypanych zostało 100 krów. Wiele miejscowości zagrożonych jest zejściem lawin. Nie można dojechać do dwóch wsi Dale oraz Grotavaer.

 

W Grøtnesdalen, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, jest kilkanaście domów.

 

 

 

hlk/ Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie