Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację

Polska
Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację
PAP/Przemysław Piątkowski
Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 31 marca

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe regulacje, nazywane przez opozycję "lex Kaczyński", zmieniają zasady przeprosin za naruszenie dóbr osobistych.

Dokument można znaleźć na liście przepisów opublikowanych 31 marca w Dzienniku Ustaw.

 

Ustawa zmienia zasady publikacji przeprosin za naruszenie dóbr osobistych. Według nowego prawa, jeśli pozwany nie opublikuje przeprosin, sąd może zdecydować o publikacji ich w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na koszt pozwanego.

 

Wówczas treść takich przeprosin będą mogły powielać media. Ponadto sąd może nałożyć na pozwanego karę grzywny w kwocie do 15 tysięcy złotych.

Sprawa "zdrady dyplomatycznej"

W czasie gdy propozycję przedłożono Sejmowi, ustawa była szeroko komentowana ze względu na orzeczenie sądu ws. sporu europosła Radosława Sikorskiego i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Sprawa dotyczyła wypowiedzi Kaczyńskiego, który w 2016 roku powiedział, że były marszałek Sejmu dopuścił się "zdrady dyplomatycznej".

 

ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Bosak o Kowalczyku: Namiestnik Kaczyńskiego

 

Sąd przyznał rację Sikorskiemu i w 2020 roku nakazał przeprosiny. Kaczyński jednak nie przeprosił, więc w 2022 roku sąd zdecydował, że polityk PiS ma przekazać 700 tysięcy złotych w celu pokrycia kosztów publikacji przeprosin.

 

Spór między politykami zakończył się pod koniec stycznia, kiedy Kaczyński przystał na propozycję Sikorskiego. Polityk PO wskazał, że odstąpi od roszczeń, jeśli lider PiS wpłaci 50 tysięcy złotych na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie