Artur Soboń w "Graffiti": Nie mogę zabronić Mentzenowi gadania głupot

Polska
Artur Soboń w "Graffiti": Nie mogę zabronić Mentzenowi gadania głupot
Polsat News
Artur Soboń we wtorkowym wydaniu "Graffiti"

- Ukraińskie zboże powinno z Polski wyjechać - ocenił Artur Soboń, wiceminister finansów w "Graffiti". Komentował także rosnące notowania Konfederacji w sondażach. - Jest rok wyborczy. Nie mogę nikomu zabronić gadania głupot - uznał, nawiązując do zapowiedzi Sławomira Mentzena o "wywracaniu stolika". Rozmówca Grzegorza Kępki przyznał również, że nie zapisał się do PPK, flagowego programu rządu.

Od ubiegłego tygodnia trwają protesty rolników, którzy - jak tłumaczą - nie zgadzają się na "szybko pogarszającą się sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw towarowych, decydujących o zabezpieczeniu krajowego rynku żywności".

 

Sprzeciwiają się także Europejskiemu Zielonemu Ładowi, a ponadto uważają, iż rząd robi za mało, aby powstrzymać rozlewanie się po Polsce zboża z Ukrainy, tańszego niż rodzime.

 

- Rolnicy, szczególnie w województwie lubelskim, mocno się niepokoją. Wyzwania najlepiej rozwiązywać dialogiem. Dobrze, że pan minister Kowalczyk zaprosił organizacje na spotkania. Dobrze też, że Komisja Europejska zgodziła się na 600 mln złotych pomocy dla rolników, którzy na skutek pomocy wojennej ponoszą straty - mówił wiceszef Ministerstwa Finansów Artur Soboń we wtorkowym "Graffiti".

 

ZOBACZ: Szczecin. Rolnicy na ulicach miasta. W planach budowa miasteczka

 

Prowadzący Grzegorz Kępka zapytał o doniesienia Interii, zgodnie z którymi Henryk Kowalczyk może stracić stanowisko. Soboń odparł, że posada ministra rolnictwa jest niezagrożona. Jak zastrzegł, ukraińskie zboże powinno z Polski wyjechać.

 

WIDEO: Artur Soboń w "Graffiti"

 

Konfederacja rośnie w sondażach. Soboń: Śpiewka o wywracaniu stolika jest grana co cztery lata

Z sondażu Ipsos dla OKO.press i radia TOK FM wynika, że gdyby wybory do parlamentu miały się odbyć w najbliższym czasie, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z 34 proc. poparcia. Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska - 27 proc. głosów.

 

Podium zamyka Konfederacja z dużym wzrostem notowań - 11 proc. głosów. Ostatnie wyniki nie umykają uwadze politykom tej formacji. "My nie chcemy zasiadać przy tym stoliku, chcemy go wywrócić" - stwierdził Sławomir Mentzen na Twitterze.

 

- Jest rok wyborczy. Nie mogę nikomu zabronić gadania głupot. Śpiewka o wywracaniu stolika jest grana co cztery lata przez różne ugrupowania - skomentował ten wpis Artur Soboń.

Tusk proponuje zmiany dla małych firm. Wiceminister: Nie są w gorszej sytuacji niż w ostatnich latach

Gość "Graffiti" odniósł się też do zapowiedzi lidera PO. - Odciążymy małe firmy i zobowiążemy ZUS, aby płacił chorobowe za pracownika od pierwszego dnia - ogłosił Donald Tusk, mówiąc, co zmieni, jeśli Platforma wygra wybory parlamentarne.

 

Według wiceministra obecnie małe firmy nie są w gorszej sytuacji niż w ostatnich latach. - Dziś jesteśmy na etapie, gdzie mamy setki spotkań w różnych miejscach kraju pod hasłem "Przyszłość to Polska" i rozmawiamy o propozycjach na kolejne cztery lata rządów - odparł.

 

Grzegorz Kępka przywołał też inne pomysły szefa PO, czyli 9-proc. składkę zdrowotną tylko od podstawowej działalności gospodarczej oraz przeniesienie ciężaru wypłaty chorobowego za pracowników na ZUS w przypadku małych firm.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Nie odstawię nogi. Nie będę wobec nikogo delikatny

 

- System podatkowy i składkowy można byłoby w niektórych obszarach usprawnić - przyznał Soboń.

 

W programie poruszono też temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wiceszef resortu finansów stwierdził, że nie zapisał się do PPK, do czego zachęca rząd. - Moja sytuacja zawodowa jest taka, że zmieniałem ministerstwa kilka razy, więc czas nadrobić zaległości - wyjaśnił.

"Nie będę komentować tego wariatkowa"

"Najpierw Moskwa chciała Polakom zabierać paszporty. Teraz Czarnek marzy o tym, by tym, którzy są przeciwko PiS odbierać obywatelstwo. Tylko krok dzieli tych ludzi od wezwania do pogromów" - napisał na Twitterze poseł KO Marcin Kierwiński.

 

 

Polityk opozycji odniósł się w ten sposób do spotkania ministra edukacji z mieszkańcami Lublina. Jedna z występujących nazywała polityków opozycji i ich zwolenników "bandą", "mających w głowie inaczej". Zapytała również, czy nie powinno się tych "jawnych zdrajców ojczyzny pozbawić obywatelstwa". - Zgadzam się z panią - odparł Czarnek.

 

- Rozumiem, że Kierwiński pisze twitty, ale proszę mnie zwolnić z komentowania tego wariatkowa z drugiej strony. Na swoich spotkaniach Tusk suspendował mnie z Kościoła katolickiego - powiedział Soboń, odnosząc się do tego wydarzenia.

 

Poprzednie odcinki "Graffiti" dostępne są tutaj.

ac/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie