Godzina dla Ziemi. Na całym świecie zgaśnie światło

Świat
Godzina dla Ziemi. Na całym świecie zgaśnie światło
Polsat News
Akcja Godzina dla Ziemi

W ostatnią sobotę marca o godzinie 20:30 czasu lokalnego cały świat na godzinę gasi światło w ramach akcji Godzina dla Ziemi WWF 2023. - To symbol, który podkreśla jak ważna dla nas jest ochrona przyrody - mówi Dariusz Gatkowski z WWF Polska. 

Akcja WWF Godzina dla Ziemi odbywa się już po raz 17. Wszystko zaczęło się w 2007 roku w Sydney, kiedy w ponad 2 milionach domów na godzinę wyłączono światło.  


25 marca o godzinie 20:30 czasu lokalnego na godzinę światło zgaszą setki milionów ludzi z 7 tys. miast w 170 krajach na świecie. W Polsce światło zgaśnie w takich obiektach jak Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy i Zamek Królewski na Wawelu. W tym roku akcji przyświeca cel powstrzymania wymierania gatunków i stworzenia obszarów chronionych. 

Godzina dla Ziemi. Symboliczny gest dla planety

- Godzina dla Ziemi to ogólnoświatowa akcja, która jednoczy ludzi w solidarnym geście gaszenia światła. To jest oczywiście symbol, który podkreśla jak ważna dla nas jest ochrona przyrody - mówił na antenie Polsat News Dariusz Gatkowski, ekspert ds. różnorodności biologicznej WWF Polska. 

 

ZOBACZ: Najnowszy raport WWF ujawnia tragiczny stan dzikiej przyrody


- Tak naprawdę jesteśmy spóźnieni w wielu decyzjach i wielu zmianach. Jeśli te zmiany zachodziłyby powoli i zaczęłyby się wiele lat temu, prawdopodobnie nie mielibyśmy dzisiaj tak burzliwych debat – zaznacza Dariusz Gatkowski - Z przyrodą jest jak ze zdrowiem. Gdy widzimy katastrofalny stan środowiska, dopiero wtedy się budzimy i rozmawiamy. 

 

WIDEO: Godzina dla Ziemi

 

Oszczędzanie energii na co dzień

Ekspert podkreślił, że takie akcje jak Godzina dla Ziemi mają znaczenie dla ratowania planety. Jednocześnie zaznaczył, że system energetyczny jest przygotowany na wyłączenie na godzinę światła.

 

ZOBACZ: Holandia. Protest grupy klimatycznej Extinction Rebellion. Policja aresztowała kilkadziesiąt osób


- Moment zapłonu jest na tyle krótki, że gasząc światło nawet na chwilę, jesteśmy w stanie oszczędzić energię. Zachęcam do tego, żeby nie tylko dzisiaj o 20:30, ale na co dzień oszczędzać energię i nie tylko energię. Zastanawiajmy się zawsze, czy to, co kupujemy, jest nam potrzebne, pamiętajmy o tym, żeby nie marnować żywności. Razem jesteśmy w stanie zdziałać więcej - zaapelował Gatkowski. 

adn/ sgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie