USA. Trzy kolejne zgony. Lekoodporna bakteria zbiera śmiertelne żniwo

Świat
USA. Trzy kolejne zgony. Lekoodporna bakteria zbiera śmiertelne żniwo
CDC/Janice Haney Carr
Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) pod mikroskopem elektronowym

Trzy osoby zmarły, osiem straciło wzrok, a czterem usunięto gałki oczne na skutek zakażenia rzadką, odporną na leki superbakterią. Patogen odkryto w kroplach do oczu, które zostały wycofane ze sprzedaży na terenie USA jeszcze w lutym tego roku. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydało ostrzeżenie w związku z rozprzestrzeniającą się w kraju epidemią.

CDC w najnowszym komunikacie podało, że do 21 marca zidentyfikowano i potwierdzono zakażenia "rzadkim szczepem" Pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) u 68 pacjentów w 16 stanach. Wszyscy korzystali z nawilżających kropli do oczu EzriCare, dostępnych w popularnych sieciówkach, tj. Walmart, CVS i Target oraz aptekach na terenie całego kraju.

 

Zgłaszane zdarzenia niepożądane obejmują infekcje rogówki, krwiobiegu, dróg oddechowych i dróg moczowych. Wśród zakażonych pacjentów trzy osoby zmarły (z czego o dwóch zgonach poinformowano w tym tygodniu) osiem osób straciło wzrok, a cztery osoby w wyniku infekcji musiało poddać się zabiegowi usunięcia gałek ocznych - przekazał CNN.

Pacjenci tracą wzrok lub umierają. Nowe przypadki zakażeń superbakterią

W środę dwa opisy przypadków ciężkiego zapalenia rogówki wywołanego przez P. aeruginosa opublikowano w "JAMA Ophthalmology". Opisano w nich 72-letnią kobietę, która straciła wzrok w lewym oku po stosowaniu sztucznych łez EzriCare na suchość oczu przez około tydzień.

 

Ciężkie zapalenie oka wywołane lekoodpornym szczepem pałeczki ropy błękitnej u 72-letniej pacjentkiJAMA Ophthalmology/Shoji, Marissa K.; Gutkind, Naomi E.
Ciężkie zapalenie oka wywołane lekoodpornym szczepem pałeczki ropy błękitnej u 72-letniej pacjentki

 

"Przez kilka dni zaczęła zauważać niewyraźne widzenie w lewym oku" - powiedział dr Ahmed Omar, okulista z University Hospitals Cleveland Medical Center, który leczył kobietę. "Początkowo było to bezbolesne, ale według relacji pacjentki i jej męża pewnego ranka obudziła się i na poduszce miała żółtą wydzielinę. I wtedy zauważyła, że zmienił się wygląd jej oka" - czytamy w publikacji.

 

Kobieta udała się na pogotowie, gdzie lekarze odkryli duży wrzód na lewej rogówce. Obejmował prawie całe oko. Została przyjęta do szpitala, gdzie spędziła trzy tygodnie. Jej leczenie wymagało podania antybiotyków zarówno dożylnie, jak i w postaci kropli do oczu oraz wielu interwencji chirurgicznych.

 

Jej przypadek był skomplikowany z powodu "surowiczego odwarstwienia naczyniówki" i nieprawidłowego nagromadzenia płynu, co ostatecznie doprowadziło do utraty wzroku w lewym oku.

 

Inny przypadek dotyczył 72-letniego mężczyzny, u którego rozwinęło się wielolekoodporne zapalenie rogówki na skutek zakażenia Pseudomonas aeruginosa.

 

ZOBACZ: USA. Śmiercionośny grzyb sieje spustoszenie w kraju. Eksperci są zaniepokojeni

 

Skarżący się na silny ból i pogorszenie widzenie w prawym oku pacjent udał się do Bascom Palmer Eye Institute w Miami. Mężczyzna nie miał wcześniej problemów z narządem wzroku, ale przyznał, że używał sztucznych łez EzriCare na suchość oczu.

 

"Kiedy zbadaliśmy jego prawe oko, okazało się, że doszło do poważnej infekcji rogówki" - powiedziała na łamach "JAMA Ophthalmology" dr Marissa Shoji, lekarz rezydent instytutu, który leczył pacjenta. "Widział tylko cienie i nie był w stanie dostrzec liter ze względu na rozległość wrzodu" - opisała chorobę Shoji.

 

Jemu również podano silne antybiotyki, ale zamiast spodziewanej poprawy, po dwóch dniach nastąpiło pogorszenie jego stanu. "Więc wtedy zapytaliśmy konkretnie o łzy EzriCare, ponieważ wiedzieliśmy, że są one związane z oporną infekcją, która może nie reagować na te naprawdę silne antybiotyki" - wyjaśniła dr Naomi Gutkind, jedna z leczących go lekarek.

 

ZOBACZ: Eksperci ostrzegają przez groźną bakterią. W Wielkiej Brytanii z powodu powikłań zmarły 94 osoby

 

Na podstawie posiewu z próbek substancji organicznych pobranych z rogówki mężczyzny i butelki EzriCare wyhodowano ten sam szczep wielolekoopornej bakterii Pseudomonas. Obecnie pacjent cierpi na tak zwaną ślepotę rogówki i czeka na jej przeszczep. Zdaniem dr Shoji w krótkim okresie chorzy mogą odczuwać straszny ból, pogorszenie widzenia i ryzyko perforacji oka, które może rozprzestrzeniać infekcję.

Infekcja nie do wyleczenia? Antybiotyki i operacje nie przynoszą rezultatów

"Na dłuższą metę, nawet po usunięciu infekcji, istnieje ryzyko konieczności przeprowadzenia operacji, takiej jak przeszczep rogówki lub innego rodzaju zabiegu w celu usunięcia blizn, które mogą również znacznie ograniczyć widzenie" - powiedziała.

 

Bakterie Pseudomonas aeruginosa są powszechnie spotykane w wodzie i glebie oraz na rękach zdrowych ludzi - podaje NBC News. Infekcje zwykle występują w warunkach szpitalnych wśród osób z osłabionym układem odpornościowym. CDC poinformowało, że aż 37 pacjentów było powiązanych z czterema ogniskami w placówkach opieki zdrowotnej.

 

Agencja zaznacza, że ten szczególny lekoodporny szczep bakterii nigdy nie był spotykany w Stanach Zjednoczonych przed wybuchem epidemii.

ZOBACZ: Ekstremalna pogoda w Kalifornii. Najsilniejsze tornado od 40 lat

CDC: W najbliższym czasie spodziewamy się nowych przypadków

Większość pacjentów zachorowała, zanim agencja po raz pierwszy zaalarmowała opinię publiczną o potencjalnym niebezpieczeństwie w oświadczeniu z 20 stycznia - podał stacji NBC News rzecznik CDC.

 

Ze względu na czas potrzebny na przetestowanie próbek od pacjentów w celu sprawdzenia, czy pasują one do szczepu związanego z wybuchem epidemii, CDC spodziewa się, że w najbliższym czasie na jaw wyjdzie więcej przypadków.

 

Jak informuje "Daily Mail", firma Global Pharma Healthcare wycofała nawilżające krople do oczu ze sztucznymi łzami, które były dystrybuowane przez EzriCare i Delsam Pharma w zeszłym miesiącu. Zazwyczaj produkt jest stosowany u osób cierpiących na suchość oczu wymagających dodatkowego nawilżenia.

 

Krople EzriCare pacjenta, a także zakrętka, brzeg i końcówka butelki zostały poddane hodowli i wszystkie okazały się pozytywne na obecność wielolekoopornej P. aeruginosaJAMA Ophthalmology/Morelli, Morgan K.; Kloosterboer, Amy
Krople EzriCare pacjenta, a także zakrętka, brzeg i końcówka butelki zostały poddane hodowli i wszystkie okazały się pozytywne na obecność wielolekoopornej P. aeruginosa
map/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie