Niemiecki polityk chce odbudować Nord Stream. "Musi zostać naprawiony teraz"

Świat
Niemiecki polityk chce odbudować Nord Stream. "Musi zostać naprawiony teraz"
WikimediaCommons/Bair175
Prace nad gazociągiem Nord Stream w 2011 roku

Premier Saksonii chce odbudowy Nord Stream i jego zdaniem "musi zostać naprawiony teraz". Michael Kretschmer uważa, że to pozwoli odbudować Niemcom relacje z Rosją, kiedy stanowisko Putina obejmie jego ewentualny następca.

Zdaniem Michaela Kretschmera "zaangażowanie się" Niemiec w pomoc Ukrainie, zmniejszyło rolę tego państwa jako mediatora w przypadku ewentualnych negocjacji pokojowych. Zgodził się jednak z opinią Olafa Scholza, że na razie Władimir Putin negocjować nie chce.

 

"Kanclerz mówi, że po prostu nie czuje, że Putin jest gotowy do negocjacji. Ja też tak myślę. Ale musimy go do tego zmusić. Za bardzo koncentrujemy się na broni. Teraz musimy podjąć więcej inicjatyw dyplomatycznych z Amerykanami, Chinami, Indiami i innymi dużymi krajami" - powiedział premier Saksonii w wywiadzie dla magazynu "Focus".

Odbudowa Nord Stream. "Musi zostać naprawiony teraz"

Polityk, który przewodzi Saksonii od 2017 roku, już w połowie stycznia apelował o odbudowę gazociągu Nord Stream. Teraz takie działanie nazwał "pozostawieniem otwartych opcji" w polityce energetycznej.

 

ZOBACZ: Szwecja. Eksplozje przy rurociągach Nord Stream. Prokuratura: To była eksplozja zewnętrzna

 

"Ta infrastruktura jest warta około ośmiu miliardów euro i może transportować wodór i gaz. Po odejściu Putina rurociąg może być sposobem na przywrócenie naszych więzi gospodarczych przez jego następcę. Można go jeszcze naprawić. Wkrótce będzie bezpowrotnie zniszczony" - podkreślił w wywiadzie.

 

"Niestety, ta wojna nie zakończy się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ale rurociąg musi zostać naprawiony teraz, aby to była opcja za pięć lat" - dodał Kretschmer.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie