Kraków: Blok nad domem przy ul. Centralnej. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał rozbiórkę

Polska
Kraków: Blok nad domem przy ul. Centralnej. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał rozbiórkę
Twitter/Dawid Serafin
Samowola budowlana przy ul. Centralnej musi zostać rozebrana

Najpopularniejsza samowola budowlana w Krakowie musi zostać rozebrana. Taką decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Spór o blok wybudowany nad domem jednorodzinnym przy ul. Centralnej trwa od ponad 10 lat. Rozbudowa była przeprowadzana bez wymaganych pozwoleń.

Przed laty przy ul. Centralnej w Krakowie znajdował się dom jednorodzinny z dobudowanym warsztatem. Właściciel postanowił rozbudowywać obiekt. Wszystkie prace wykonywane były bez stosownych pozwoleń. Z czasem nad domem powstał pokaźny blok.

 

- W wielu rankingach na "archibubel" lub przykład patodeweloperki budynek zawsze zajmował czołowe miejsca - informuje reporterka Polsat News Klaudia Syrek. 

Blok nad domem w Krakowie. Prawomocny wyrok 

Batalia w sądach i urzędach trwała od 2012 roku. Właściciel konsekwentnie odwoływał się od decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, małopolskiego inspektora nadzoru oraz wyroków sądów. Teraz Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że budynek musi zostać rozebrany. Wyrok sądu jest prawomocny. 

 

WIDEO: Blok nad domem w Krakowie musi zostać rozebrany

 

- W praktyce przeprowadzenie takiej procedury, to są bardzo długie lata. Prawdopodobnie musi być jeszcze wydane pozwolenie na rozbiórkę, bo mimo, że obiekt jest nielegalny, to wydaje mi się, że trzeba będzie jeszcze dodatkowe formalności dopełnić - mówi dla Polsat News Krzysztof Kwarciak stowarzyszenie "Ulepszamy Kraków". 

 

ZOBACZ: Warszawa: Tramwaj przytrzasnął mężczyźnie rękę i ruszył

 

Zdaniem eksperta do rozbiórki budynku przy ul. Centralnej jeszcze "długa droga urzędowa". - Ale miejmy nadzieje, żeby był to przykład jakiejś elementarnej sprawiedliwości, bo nie może być tak, że ktoś buduje bez żadnych pozwoleń tego typu okropne obiekty - dodał.

dsk/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie