Bieszczady: Budzą się niedźwiedzie

Polska
Bieszczady: Budzą się niedźwiedzie
Lasy Państwowe
Drapieżniki wybudzają się i zaczynają szukać pożywienia oraz wyprowadzają z gawr młode

Budzą się niedźwiedzie w Bieszczadach. "A tu wciąż zima" - zauważyły Lasy Państwowe, publikując wideo z przebudzonym drapieżnikiem stojącym na śniegu.

W górach budzą się niedźwiedzie. Widać to na nagraniach opublikowanych przez Nadleśnictwo Baligród (woj. podkarpackie). Jednego z pierwszych wyrwanych ze snu drapieżników uwieczniła fotopułapka Damiana Stemulaka. 

 

Co będą jadły niedźwiedzie, skoro pokarmu nie ma jeszcze zbyt wiele? Przyrodnicy wyjaśniają, że wszystkożerne niedźwiedzie najpierw zadowolą się znalezioną padliną - jeleniami, dzikami czy sarnami, które padły podczas zimy z wycieńczenia, chorób lub były ofiarami wilków czy rysi.

 

WIDEO: Niedźwiedzie pełnią ważną funkcję sanitarną dla lasu

 

 

 

Przyrodnicy wyjaśniają, że dzięki wrażliwemu zmysłowi węchu, niedźwiedzie potrafią szybko i dokładnie zlokalizować miejsca, w których znajdują się padłe zwierzęta, nawet pod warstwą śniegu. Po wizycie niedźwiedzia w takim miejscu, z truchła pozostają tylko fragmenty kości i futro.

 

ZOBACZ: Niedźwiedź zaatakował ratownika górskiego. Mężczyzna zdołał uciec na drzewo

 

Niedźwiedzie, żywiąc się padliną, pełnią ważną funkcję sanitarną dla lasu i zapobiegają ewentualnemu rozprzestrzenianiu się chorób martwych zwierząt.

 

WIDEO: Niedźwiedź uchwycony w fotopułapce Damiana Stemulaka

 

 

Niedźwiedź brunatny żywi się przeważnie pokarmem roślinnym - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Na sen zimowy wybiera głęboki i niedostępny wykrot drzewny lub rozpadlinę skalną. Kiedy zgromadzi odpowiednie zasoby tłuszczu, mości sobie tzw. gawrę, w której przesypia zwykle od listopada do marca.

 

ZOBACZ: Bieszczady. Tworylczyk. Niedźwiedź zaatakował leśnika. Lądował śmigłowiec LPR

 

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie