Aleksander Łuczak nie żyje. Były wicepremier i minister edukacji narodowej miał 79 lat

Polska
Aleksander Łuczak nie żyje. Były wicepremier i minister edukacji narodowej miał 79 lat
Twitter/@KosiniakKamysz; Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu  /materiały prasowe
Aleksander Łuczak nie żyje

W wieku 79 lat zmarł Aleksander Łuczak, wicepremier, minister edukacji narodowej, wieloletni parlamentarzysta - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

O śmierci polityka i naukowca Aleksandra Łuczaka poinformował Władysław-Kosiniak Kamysz.

 

"Ludowiec i naukowiec, który zawsze kierował się dobrem Polski i drugiego człowieka. Rodzinie i bliskim składam najszczersze wyrazy współczucia" - przekazał lider PSL. 

 

Nie żyje Aleksander Łuczak

Na Twitterze pojawiły się wpisy dotyczące śmierci Aleksandra Łuczaka. Pożegnali go m.in. Agnieszka Hanajczyk z Koalicji Obywatelskiej i dziennikarz Tomasz Lis.

Były minister i wicepremier 

Aleksander Łuczak urodził się 10 września 1943 w Legionowie. W latach 60-tych ukończył Widział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W latach 1988-1990 był wiceministrem edukacji, a potem wiceprezesem Rady Ministrów (1993-1996). W tym czasie obejmował również funkcję ministra edukacji narodowej (1993-1995). W latach 2003-2005 był członkiem i wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a od 1989 do 2001 roku posłem na Sejm. Był członkiem m.in. Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Polskiego Stronnictwa Ludowego "Odrodzenie", a w latach 1990–2001 Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Łuczak w międzyczasie skupiał się również na aktywności akademickiej. Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 roku uzyskał stopień doktora nauk historycznych, a habilitację dziesięć lat później. Od 1977 był związany z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1983–1986 pracował tam na stanowisku prodziekana Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

kg/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie