Poseł PiS Kazimierz Smoliński: W Polsce nie ma zakazu aborcji

Polska
Poseł PiS Kazimierz Smoliński: W Polsce nie ma zakazu aborcji
Polsat News
Poseł PiS Kazimierz Smoliński w programie "Debata Dnia"

Nie jest prawdą, że w Polsce jest zakaz aborcji. Aborcja jest dozwolona w dwóch przypadkach przewidzianych - mówił w programie "Debata Dnia" poseł PiS Kazimierz Smoliński. - Jako prawnik mówię, że jest dozwolona w dwóch przypadkach - podkreślał.

W poniedziałek aktywistka Justyna Wydrzyńska została uznana przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga za winną udzielenia pomocy w dokonaniu aborcji. Kobieta wysłała swoje tabletki poronne ciężarnej, która poprosiła o pomoc w usunięciu ciąży. Sprawę w programie Agnieszki Gozdyry "Debata Dnia" komentowali politycy.

"Dla PiS kobieta jest chyba maszynką do rodzenia"

- Justyna Wydrzyńska została ogłoszona winną udzielenia pomocy. Myślę, że to jest niezwykle ważne, żeby wybrzmiało - winna udzielenia pomocy, pomocy kobiecie, która o tą pomoc poprosiła, która tej pomocy potrzebowała, pozostając w przemocowym związku - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy.

 

WIDEO. "Debata Dnia". Kazimierz Smoliński: W Polsce nie ma zakazu aborcji


Dziemianowicz-Bąk przekazała, że niemalże połowa Polaków zadeklarowała, że w takiej sytuacji zachowaliby się tak samo jak Justyna Wydrzyńska. - To jest bardzo budujące, bo okazuje się w państwie, gdzie mamy barbarzyńskie antykobiece prawo, niemal całkowity zakaz aborcji, ludzie wciąż są przyzwoici - dodała.


- Nie można bez odpowiednich kwalifikacji, czyli nie będąc lekarzem pomagać komuś w usunięciu ciąży, nie mamy w Polsce aborcji na życzenie - przekazał poseł PiS Kazimierz Smoliński.

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". Dyskusja o aborcji. "Przestępstwo" vs. "prawo"

 

- To trzeba jasno powiedzieć - jest złe prawo, my o tym mówiliśmy od samego początku, kiedy w Polsce przy pomocy posłów PiS został obalony kompromis aborcyjny, że dojdzie do sytuacji, w której pewnego dnia obudzimy się w jakimś Talibanie, w którym nie jest chroniona kobieta, bo dla PiS kobieta jest chyba, przepraszam, że tak powiem, maszynką do rodzenia. Nie ma żadnego prawa, które chroniłoby kobietę - zaznaczył Artur Łącki poseł KO, zapowiadając, że jego partia zrobi wszystko, by zmienić tę sytuację.

Smoliński: Nie jest prawdą, że w Polsce jest zakaz aborcji

- Nie jest prawdą, że w Polsce jest zakaz aborcji. Aborcja jest dozwolona w dwóch przypadkach przewidzianych (…) Jako prawnik mówię, że jest dozwolona w dwóch przypadkach - mówił Kazimierz Smoliński.


Agnieszka Gozdyra przypomniała posłowi, że w Polsce aborcja jest zakazana z wyjątkiem dwóch przesłanek. - To wszystko zależy, czy szklanka jest do połowy pusta czy pełna - odpowiedział poseł PiS.  

anw/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie