KO zgłasza projekt ws. osób niepełnosprawnych. Hartwich zaapelowała do Witek

Polska
KO zgłasza projekt ws. osób niepełnosprawnych. Hartwich zaapelowała do Witek
Polsat News
Posłanki KO na konferencji prasowej w Sejmie

Koalicja Obywatelska przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, podwyższający jej wysokość do minimalnego wynagrodzenia i zgłasza jako swój. - Szanowna pani marszałek Witek, proszę nie blokować projektu złożonego przez KO, tylko błyskawicznie go procedować - zaapelowała do marszałek Sejmu posłanka KO Iwona Hartwich.

- Nie może być tak, że obywatele, którym w naszym kraju jest bardzo trudno, którzy od dziecka muszą mierzyć się z trudnościami, są dla państwa niewidoczni i muszą jeszcze o wszystko upominać się i walczyć - powiedziała posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

- Dlatego, żeby przyspieszyć proces procedowania ustawy obywatelskiej, składamy ten projekt jako projekt Koalicji Obywatelskiej - dodała.

Apel Iwony Hartwich do marszałek Sejmu

Inna z posłanek KO, Iwona Hartwich zaapelowała do rządu, aby jak najszybciej wdrożył projekt Koalicji Obywatelskiej o podwyższeniu renty socjalnej. 

 

- Przedstawiciele rządu PiS wyrażają się w ciepłych słowach o niepełnosprawnych, przyszedł czas na czyny - powiedziała. 

 

ZOBACZ: "Interwencja". Niepełnosprawny zaparkował na "kopercie". Został ukarany

 

- Szanowna pani marszałek Witek, proszę projektu złożonego przez KO nie blokować, tylko błyskawicznie go procedować - dodała. 

 

Zwróciła uwagę, że projekt dotyczy tylko 291 tys. osób. Zapowiedziała, że podczas zaplanowanego na poniedziałkowe popołudnie spotkanie przedstawicieli protestujących niepełnosprawnych z wiceministrem rodziny i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem będzie rozmawiać tylko o podwyższeniu renty socjalnej.

 

"Nie mogą dłużej czekać"

Obecna na konferencji Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że to za czasów rządu PO-PSL świadczenie pielęgnacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami stały się równe minimalnemu wynagrodzeniu.

 

- Teraz trzeba zrobić drugi krok i spowodować, by renta socjalna dla tych dzieci, gdy staną się dorosłymi, była równa minimalnemu wynagrodzeniu - powiedziała. - Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mogą dłużej czekać - dodała.

 

Zaapelowała, żeby marszałek Sejmu nadała projektowi KO numer druku i włączyła go do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu.

 

ZOBACZ: Malezja: Niepełnosprawni wyrzuceni z siłowni. Obsługa bała się "złej reklamy"

 

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili w ubiegły poniedziałek protest w Sejmie, prowadzony wiosną 2018 r.

 

Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.

 

Hartwich zaapelowała we wtorek z mównicy sejmowej do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, by złożony już projekt był procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

dk/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie