Indonezja: Wybuchł wulkan Merapi. Podniesiono stopień zagrożenia

Świat
Indonezja: Wybuchł wulkan Merapi. Podniesiono stopień zagrożenia
Twitter/Telegram
Erupcja wulkanu Merapi

Indonezyjski wulkan Merapi wybuchł w sobotę, "wypluwając" gorącą chmurę gazów, pyłu i par na odległość do siedmiu kilometrów - przekazała krajowa agencja ds. zarządzania katastrofami.

Jak informuje Reuters, erupcja miała miejsce około godziny 12:00 czasu lokalnego (6:00 w Polsce). Zaobserwowano przepływ lawy o długości 1,5 kilometra.

 

Mieszkańcy okolicznych miejscowości w okręgu Yogyakarta zostali ostrzeżeni, by nie podejmowali jakichkolwiek prac czy działań w strefie zagrożenia - od trzech do siedmiu kilometrów od krateru.

 

Zwiększono poziom zagrożenia

Merapi ma wysokość 2963 metrów i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji. W ostatnich dniach obowiązywał drugi stopień zagrożenia, a obecnie podniesiono jego do trzeciego poziomu.

 

 

"Jeśli zasięg materiału wulkanicznego nadal będzie się zwiększał i będzie większy niż siedem kilometrów, prawdopodobnie zostanie zalecona ewakuacja mieszkańców" - powiedział cytowany przez Reutersa urzędnik w lokalnym punkcie monitoringu sytuacji.

 

Indonezja leży na tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli obszarze o większym zagrożeniu trzęsieniami ziemi i erupcjami wulkanicznymi. Ma więcej wulkanów, niż jakikolwiek inny kraj. Ostatni raz Merapi wybuchł w 2010 roku. Wówczas zginęło ponad 350 osób.

jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie