Trzecia kadencja Xi Jinpinga w Chinach. Jednogłośna i bezprecedensowa decyzja

Świat
Trzecia kadencja Xi Jinpinga w Chinach. Jednogłośna i bezprecedensowa decyzja
PAP/EPA/MARK R. CRISTINO / POOL
Prezydent Chin Xi Jinping

Xi Jinping został wybrany na trzecią pięcioletnią kadencję prezydencką w Chinach. Wyboru na stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej dokonał parlament na corocznym posiedzeniu. Jak podkreśla Reuters, Xi umocnił swoją pozycję najsilniejszego przywódcy Chin od czasów Mao Zedonga.

Blisko 3 tysiące delegatów do chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, poparło w piątek jednogłośnie przedłużenie mandatu 69-letniego Xi Jinpinga. Była to formalność, ponieważ o fotel prezydenta Chin nie ubiegał się żaden inny kandydat.

 

ZOBACZ: Wang Yi: Chiny przedstawią polityczne rozwiązanie kryzysu w Ukrainie

 

Chiński parlament postrzegany jest jako ciało, którego zadaniem jest zatwierdzanie decyzji podejmowanych przez centrale Komunistycznej Partii Chin. 

 

Xi rządzi Chinami już od dekady i określany jest jako największy przywódca tego kraju od czasu Mao Zedonga, który założył Chińską Republikę Ludową.

 

ZOBACZ: Nie tylko balony! Chiny szpiegują nasze ulice i budynki przy pomocy kamer

Chiny. Xi Jinping wybrany na trzecia kadencję

Jak podkreśliła w komunikacie państwowa agencja prasowa Xinhua trzecia kadencja Xi jest "bezprecedensowa". Do tej pory stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej oraz przewodniczącego państwowej Centralnej Komisji Wojskowej można było pełnić co najwyżej dwukrotnie. Jednak w 2018 r. w Chinach zniesiono ograniczenie co do liczby kadencji. 

 

ZOBACZ: Chiny twierdzą, że USA wysłały nad ich terytorium co najmniej 10 balonów obserwacyjnych

 

Jak zauważa Reuters, funkcja prezydenta w Chinach jest, raczej ceremonialna. Ważniejszą jest stanowisko sekretarza generalnego komitetu centralnego partii komunistycznej.

 

W październiku 2022 r. Xi Jinpinga wybrano już na kolejną, pięcioletnią kadencję, na stanowisku sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin

Chiny. Zmiana na stanowisku premiera

W ciągu następnych dwóch dni urzędnicy zaakceptowani przez Xi zostaną wyznaczeni lub wybrani na najwyższe stanowiska państwowe. Wiadomo już, że pracę straci Li Keqiang, który przez dekadę pełnił funkcję premiera. Sygnał dano już jesienią zeszłego roku, gdy Li pozbawiono miejsca w Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Chin. Już wtedy było wiadomo, że premiera czeka emerytura. Nowym premierem Chin ma zostać Li Qiang.

 

ZOBACZ: Chiny budują swoją potęgę nuklearną z użyciem amerykańskiego sprzętu

 

W poniedziałek, przed zakończeniem dorocznej sesji parlamentu, Xi wygłosi przemówienie. Już wcześniej chiński prezydent oskarżył USA i Zachód o trudności, z którymi mierzy się chińska gospodarka.

 

Jak zauważył w rozmowie z Reutersem Willy Lam z amerykańskiego think tanku Jamestown Foundation, w trakcie trzeciej kadencji Xi będzie musiał skupić się na ożywieniu gospodarczym. Ekspert podkreśla, że "jeśli Xi skupi się wyłącznie na wzmacnianiu kontroli partii i państwa nad sektorem prywatnym oraz konfrontacją z Zachodem, jego perspektywy na sukces nie będą obiecujące". 

 

mak/ml/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie