Japonia. Aresztowano pięć osób za hodowlę genetycznie zmodyfikowanych ryb. Zwierzęta świeciły

Świat
Japonia. Aresztowano pięć osób za hodowlę genetycznie zmodyfikowanych ryb. Zwierzęta świeciły
Wikipedia/NOZO
Ryżanka japońska

Pięć osób zostało aresztowanych za hodowlę genetycznie zmodyfikowanych ryb z gatunku ryżanki japońskiej - podała japońska policja. Zwierzęta te mają zdolność świecenia w ciemnościach. Wszystkie ryby pochodziły z jaj wyniesionych z laboratorium przez studenta.

Policja w Tokio aresztowała pięć osób pod zarzutem nielegalnej hodowli i sprzedaży zmodyfikowanych genetycznie, świecących rybek - podała agencja Kyodo. Wśród zatrzymanych znalazł się były student, który miał wynieść jaja ryb z laboratorium. Wszyscy zatrzymani przyznali się do winy.

 

Zarekwirowano również około 1400 genetycznie zmodyfikowanych ryżanek japońskich. Przekazano, że w jednym przypadku dwie rybki zostały sprzedane za 100 000 jenów (około 3 200 zł)

CZYTAJ TEŻ: Ukradł 300 pstrągów z prywatnego stawu. Chciał się dorobić

 

Dochodzenie wszczęto po otrzymaniu w 2022 roku wskazówki, że genetycznie zmodyfikowane ryby zostały wystawione bez wymaganych zezwoleń na sprzedaż na wystawie w Tokio.

 

Protokół Kartageński, który Japonia podpisała, wymaga, by sprzedaż modyfikowanych genetycznie organizmów następowała w oparciu o państwową licencję i po wcześniejszym udowodnieniu, że nie stanowią one zagrożenia dla bioróżnorodności.

Ryżanki japońskie są nazywane "pływającymi klejnotami"

Ministerstwo Nauki i Sportu przekazało, że zmodyfikowane ryby wykluły się z jaj wyniesionych z laboratorium Tokijskiego Instytutu Technologii. W komunikacie dodano, że uczelni została udzielona nagana. Wezwano ją również do podjęcia kroków zapobiegawczych.

 

ZOBACZ: USA. Ludzki organizm nie odrzucił nerki przeszczepionej z genetycznie zmodyfikowanej świni


Tokijski Instytut Technologii podkreślił w swoim raporcie z dochodzenia, że były student należał do laboratorium zajmującego się genetycznie modyfikowanymi rybami słodkowodnymi w okresie od kwietnia 2009 do marca 2012 roku i był zaangażowany w hodowlę i przechowywanie organizmów.

 

Ryżanki japońskie są nazywane "pływającymi klejnotami". Zwierzęta te są różnobarwne, co czyni je popularnymi rybami akwariowymi.


CZYTAJ DALEJ: Dziecko rzucało w fokę piaskiem i kamieniami.

 

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie