Rosja. Prawosławny arcybiskup: Ofiara gwałtu pójdzie do piekła, jeśli nie wybaczy oprawcy

Świat
Rosja. Prawosławny arcybiskup: Ofiara gwałtu pójdzie do piekła, jeśli nie wybaczy oprawcy
Twitter/Andrej Piwowarow
Arcybiskup Pitrim (po lewej stronie) w rozmowie z innym duchownym

Arcybiskup Pitrim z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej stwierdził, że gwałciciel może pójść do raju, jeśli wyrazi skruchę. - Zaś ofiara gwałtu, jeśli nie przebaczy swojemu oprawcy, trafi do piekła - dodał. To nie jedyna wypowiedź przedstawiciela prawosławnego kościoła, która wzbudziła oburzenie.

Fragment kontrowersyjnego wywiadu z rosyjskim duchownym pojawił się w mediach społecznościowych. Arcybiskup Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej uważa, że "gwałciciel, po wyrażeniu żalu i odpokutowaniu grzechu, może trafić do nieba".

 

- Skruszony gwałciciel, który zrozumiał swój grzech, pójdzie do nieba. Prawdziwie skruszony nie czyni więcej podobnych rzeczy i idzie drogą doskonałości, poprawy i cnoty - przekazał.

 
- Ci, których skrzywdził, mogą jednak pójść do piekła, jeśli nie przebaczą -  stwierdził Pitirim.

 

 

Świeckie imię arcybiskupa Pitrima to Paweł Wołoszkow. Stoi on na czele arcybiskupstwa Syktywkaru i Komi Żyryjskiej w Rosji.

"Chęć zniszczenia Rosji, to chęć zniszczenia świata"

Kontrowersyjne wypowiedzi często padają z ust zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, Cyryla I. Duchowny ten wyraża poparcie dla Rosji w wojnie w Ukrainie oraz wychwala prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

Komentując sytuację na froncie, Cyryl stwierdził, że "klęska Rosji w obecnych warunkach może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla całej ludzkości", a "chęć zniszczenia" tego kraju będzie oznaczać koniec świata.

 

ZOBACZ: Zwierzchnik polskich prawosławnych metropolita Sawa przeprasza za list do patriarchy Moskwy Cyryla


Jak dodawał, "istnieją bardzo duże zagrożenia dla świata, Rosji i całej ludzkości". Ocenił, że jego kraj to "wielkie mocarstwo, posiadające potężną broń i zamieszkane przez bardzo silnych ludzi, którzy z pokolenia na pokolenie zawsze byli zmotywowani do zwycięstwa".

 

- Oni nigdy nie poddali się żadnemu wrogowi. Rosja zawsze wychodziła zwycięsko. Niektórym szaleńcom wydaje się, że można w obecnych warunkach ją pokonać albo - jak to się teraz mówi - przeformatować, czyli narzucić pewne "wartości", których "wartościami" nawet nie można nazwać - przekazał.

mbl/zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie