Nadchodzą zmiany w płatnościach. 73 proc. Polaków jest ich nieświadoma

Polska
Nadchodzą zmiany w płatnościach. 73 proc. Polaków jest ich nieświadoma
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Większość Polaków jest nieświadoma nadchodzących zmian limitów transakcji gotówkowych

Jedną z istotnych dla naszego kraju zmian jest plan wprowadzenia limitów płatności gotówkowych. Jak wynika z najnowszych badań firmy Tavex, 73 proc. Polaków nie wie o planowanych przez rząd ograniczeniach.

Polska jest krajem, w którym mocno rozwinięte są płatności bezgotówkowe, jednak - według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Tavex - 80 proc. z nas ma w portfelu fizyczny pieniądz i nie są to drobne kwoty. Na co dzień, najwięcej ankietowanych nosi ze sobą powyżej 100 zł (27 proc.) lub sumę w przedziale 51-100 zł (24 proc.). Ciekawym faktem jest to, że są to również osoby młode. Przykładowo 100 zł w banknotach ma aż 26 proc. respondentów zarówno w wieku do 18-24 lata, jak i w przedziale 25-34 lat.

 

ZOBACZ: Włamali się na stację benzynową, by ukraść bankomat. Próbowali go otworzyć... samochodem

 

Przy wyborze metody płatności Polacy najczęściej kierują się wygodą (55 proc.) i szybką dostępnością środków (12 proc.). Za najważniejsze powody korzystania z gotówki uważają: możliwość łatwiejszej kontroli wydatków (35 proc.), poczucie niezależności (21 proc.) i ochronę danych osobowych (20 proc.).

 

Polacy zapytani o to, czy likwidacja płatności gotówką jest dobrym pomysłem, zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu pomysłowi, Za niekorzystny ruch dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów uznaje taki pomysł 83 proc. badanych (jest to wynik bez zmian w porównaniu rok do roku).

Polacy nieświadomi nadchodzących zmian

Termin wejścia w życie przepisów ograniczających płatności gotówkowe zbliża się nieuchronnie. Wprowadzony zostanie z początkiem 2024 roku, choć pierwotnie zmiany zapowiadano na styczeń 2023. Dla osób prywatnych limit wynosić ma 20 tys. zł, natomiast w przypadku przedsiębiorców limity zmniejszą się z 15 tys. do 8 tys. zł. Zmiany dotkną więc najmocniej osoby prowadzące działalności, a dodatkowo to właśnie oni będą mieć największe konsekwencje podatkowe w sytuacji przekroczenia kwoty dozwolonej.

 

Z badań firmy Tavex wynika, że 73 proc. z nas nie słyszało o zmianach, jakie mają nas niebawem czekać.

 

Zarówno dla przedsiębiorców licznych branż m.in. remontowych, transportowych i wielu innych, jak i konsumentów, takie rozwiązanie będzie wiązało się z szeregiem nowych utrudnień i ograniczeń.

ac/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie