Kapsuła SpaceX Crew Dragon dotarła do ISS

Technologie
Kapsuła SpaceX Crew Dragon dotarła do ISS
Twitter/ SpaceX
Naukowa misja potrwa pół roku

Wystrzelona w czwartek kapsuła SpaceX Crew Dragon w piątek bezpiecznie dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie znalazło się czterech astronautów - dwóch Amerykanów, Rosjanin i obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak podaje Reuters, misja naukowa potrwa pół roku.

Załoga dotarła do ISS około 25 godzin po starcie z Centrum Kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie.

 

Misja naukowa potrwa sześć miesięcy.

 

Jak podaje Reuters, czteroosobowy zespół przeprowadzi około 200 eksperymentów, takich jak wzrost ludzkich komórek w przestrzeni kosmicznej czy kontrola materiałów palnych w mikrograwitacji.

 

 

Niektóre z badań - czytamy - pomogą przygotować długotrwałe wyprawy załogowe na Księżyc, a nawet dalej w ramach programu Artemis NASA, następcy Apollo.

 

Załoga ma również przeprowadzić konserwację i naprawy na pokładzie stacji, jak również przygotować ją na kolejne załogi i ładunki oraz pomóc w jej opuszczeniu dotychczas przebywającym tam astronautom.

 

 

Kolejne etapy podróży relacjonowano na bieżąco na twitterowym profilu SpaceX.

Szósta misja SpaceX

Jest to szósta załogowa misja SpaceX, firmy założonej przez miliardera Elona Muska. Pierwsi astronauci wysłani zostali przez nią na orbitę w maju 2020 roku.

 

Reuters zwraca uwagę na pochodzenie załogi, a konkretniej na obecność 41-letniego Sultana Alneyadi z ZEA, drugiej osoby z tego kraju, która poleciała w kosmos i pierwszej, która wystartowała z ziemi amerykańskiej, a także 42-letniego rosyjskiego inżyniera Andrieja Fiedajewa.

 

ZOBACZ: USA: Falcon 9 od SpaceX wystartował. Dragon leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

 

Ten ostatni jest drugim rosyjskim kosmonautą, który poleciał na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego w ramach wznowionej umowy pomiędzy NASA i Roskosmosem, pomimo napięcia między Waszyngtonem a Moskwą w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

 

ISS działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum, w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich.

ac/ sgo/Reuters/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie