Aleś Bialacki skazany na 10 lat więzienia przez sąd w Mińsku

Świat
Aleś Bialacki skazany na 10 lat więzienia przez sąd w Mińsku
East News/ Wojciech Stróżyk/ Reporter
Aleś Bialacki jest białoruskim działaczem społecznym

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Białorusin Aleś Bialacki skazany na 10 lat więzienia przez sąd w Mińsku - podało Radio Swaboda. Działacz usłyszał wyrok w piątek rano.

Aleś Bialacki jest białoruskim działaczem społecznym, założycielem organizacji "Wiasna", która zajmuje się ochroną praw człowieka. Od 2021 roku przebywa w więzieniu. 

 

W piątek usłyszał wyrok. Prokuratura chciała, by miński sąd wyznaczył karę 12 lat, które Bialacki miałby spędzić w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.


Białoruscy śledczy chcieli też 11 lat dla Władimira Łobkowicza i 9 lat dla Walentyna Stefanowicza. Ostatecznie sąd zdecydował, że wszyscy oskarżeni członkowie Centrum Praw Człowieka "Wiasna" otrzymają wyroki o dwa lata mniejsze.

 

Skazani zostali już wcześniej uznani za więźniów sumienia, a sprawa karna wobec "Wiasny" - za motywowaną politycznie. Początkowo władze oskarżały Bialackiego o "niepłacenie podatków". Potem jednak zarzuty zmieniono na "kontrabandę" i "finansowanie protestów".

Premier: Kolejna skandaliczna decyzja

"Wyrok dla Alesia Bialackiego to kolejna skandaliczna decyzja białoruskiego sądu w ostatnim czasie. Polska stanowczo sprzeciwia się procesom motywowanym politycznie oraz wzywa do uwolnienia niesprawiedliwie skazanych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

 

"Władze wielokrotnie próbowały go uciszyć, jednak Bialacki nie ustąpił ani na krok w swojej walce o prawa człowieka i demokrację na Białorusi" - podkreślił we wpisie na Facebooku.

 

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Przypomnijmy, 7 października 2022 roku Aleś Bialacki wraz z organizacjami praw człowieka "Memoriał" (Rosja) i "Centrum Wolności Obywatelskich" (Ukraina) został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta

Na początku lutego białoruski reżim wydał wyrok w procesie Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz został skazany na 8 lat kolonii karnej - powiadomił białoruski portal Belta. - To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - zapowiedział wówczas premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta

 

Od 10 lutego zamknięto ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Wielu uważa to za odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta.

 

Dodatkowo Sejm przyjął uchwałę, w której zdecydowanie potępił skazanie dziennikarza.

ac / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie