Brakuje policjantów. Garnizony w całej Polsce prowadzą nabory

Polska
Brakuje policjantów. Garnizony w całej Polsce prowadzą nabory
Polsat News
Policja zmaga się z brakami kadrowymi

- Im więcej wakatów, im więcej wolnych miejsc w policji, tym gorzej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, bo to by oznaczało, że mamy mniej patroli, mniej policjantów wykonujących swoje zadania co dzień na ulicach - mówi Mariusz Sokołowski, były rzecznik KGP. W samej Warszawie brakuje 20 proc. funkcjonariuszy, a kilka komisariatów przestało pełnić całodobowe dyżury. Materiał Anny Nosalskiej. 

Braki kadrowe to problem, z którym garnizony policji w całej Polsce mierzą się od lat. Trudnej sytuacji nie poprawia rekordowa liczba wniosków o odejście ze służby.  

 

ZOBACZ: Sosnowiec: Przechodził na zielonym świetle, potrąciło go auto. Policja ukarała pieszego


- Przykre jest to, że to są jeszcze młodzi, sprawni ludzie, którzy właściwie wchodzą w taki wiek pełnego rozwoju policyjnego. Powinni wykazać się i mogą się wykazać swoimi umiejętnościami - mówi Maciej Szuba, były szef poznańskiej policji. 

Nabór do policji

By załatać kadrowe dziury garnizony w całej Polsce prowadzą stały nabór i robią co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów. W Szczecinie Komenda Miejska po raz pierwszy otworzyła drzwi dla odwiedzających. 


- Cel jest jeden: pozyskać jak największą liczbę kandydatów do policji, przekonać tych, którzy nie są przekonani, ewentualnie pomóc w doborze tym, którzy już są zdecydowani na 100 proc. - tłumaczy mł. asp. Paweł Pankau. 

 

ZOBACZ: Kraków. Policja zatrzymała 24-letniego mężczyznę. W mieszkaniu znaleziono słoiki z narkotykami


W Wielkopolsce, gdzie zatrudnionych jest blisko 8 tys. funkcjonariuszy, nabór też trwa przez cały rok. Tylko w zeszłym tygodniu szeregi poznańskiej policji zasiliło ponad 80 kolejnych osób.   


- Jest to dowód na to, że zawód funkcjonariusza policji jest atrakcyjny na rynku pracy - wskazuje mł. insp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

 

WIDEO: W całej Polsce brakuje policjantów

 

Wakaty w policji

W Wielkopolsce do obsadzenia wciąż pozostaje 700 stanowisk. Nie lepiej jest w stolicy, gdzie brakuje prawie 20 proc. funkcjonariuszy


- Im więcej wakatów, im więcej wolnych miejsc w policji, tym gorzej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, bo to by oznaczało, że mamy mniej patroli, mniej policjantów wykonujących swoje zadania co dzień na ulicach – przyznaje Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendanta Głównego Policji. 

 

ZOBACZ: Poznań. Policjanci strzelali z bliskiej odległości do schizofrenika. Trafili pięć razy


Już teraz ze względu na niewystarczającą liczbę policjantów kilka warszawskich komisariatów przestało pełnić całodobowe dyżury. Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, tłumaczy to brakiem petentów. - Od godziny 22 do godziny 5-6 rano nikt się do tego komisariatu nie zgłaszał - wyjaśnia.


Obecnie w policji służy nieco ponad 100 tys. policjantów. W ramach programu modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA do 2025 roku liczba funkcjonariuszy ma wzrosnąć o kolejne 10 tys

adn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie