Były minister skarbu Włodzimierz Karpiński zatrzymany przez CBA

Polska
Były minister skarbu Włodzimierz Karpiński zatrzymany przez CBA
MARCIN SMULCZYNSKI/AGENCJA SE/East News
Włodzimierz Karpiński został zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze CBA zatrzymali Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra skarbu państwa, obecnego sekretarza Miasta Stołecznego Warszawy - przekazał sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jest podejrzanym w śledztwie dot. działań korupcyjnych. We wtorek ma zostać podjęta decyzja co do środków zapobiegawczych.

Włodzimierz Karpiński (zgodził się na podawanie nazwiska) to były minister skarbu państwa, podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji oraz ministerstwie administracji i cyfryzacji. Przez cztery kadencje sprawował mandat posła. Od 2021 roku pełnił funkcję sekretarza Miasta Stołecznego Warszawy. 

Włodzimierz Karpiński zatrzymany przez CBA

Stanisław Żaryn poinformował na antenie Polsat News, że Karpiński zostanie w poniedziałek przewieziony do prokuratury w Katowicach, gdzie zostaną mu postawione zarzuty i odbędą się czynności prokuratorskie. 

 

WIDEO: Stanisław Żaryn o zatrzymaniu Włodzimierza Karpińskiego

 

- Będą to zarzuty o charakterze korupcyjnym, ale z tym, jakie dokładnie musimy poczekać na zakończenie czynności, Całe śledztwo dotyczy działań w latach 2020-2023 i pewnych patologicznych praktyk w Mieście Stołecznym Warszawa. Ta jednostka prowadziła pewne zamówienia publiczne, które miały być okazją do przestępczości łapówkarskiej - przekazał Żaryn w rozmowie z reporterką Polsat News. 


CZYTAJ: Wysokie kary za brak przeglądu budynku. Wkrótce mija ostateczny termin.

Pełnomocnik: Klient wyraża zdziwienie

Pełnomocnik zatrzymanego Michał Królikowski przekazał, że jego klient zgadza się na podawanie nazwiska oraz publikowanie wizerunku.

 

- Na tym etapie mój klient wyraża zdziwienie stawianymi zarzutami i zaprzecza udziałowi w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z organizacją przetargu na utylizację śmieci w m.st. Warszawa - powiedział PAP pełnomocnik Karpińskiego.

 

Podkreślił, że dla Karpińskiego "jest to o tyle niezrozumiałe, że w momencie, w którym objął nadzór nad gospodarką śmieciami w Warszawie, koszt utylizacji jednej tony wynosił ponad 1,5 tys. zł". Obecnie wynosi nieco ponad 500 zł" - zaznaczył.

 

Królikowski zapewnił, że wspólnie będą "przyglądać się treści zarzutów stawianych przez prokuratora". Były minister został zatrzymany w miejscu zamieszkania.

Karpiński zatrzymany. "Kilkumilionowe korzyści majątkowe"

Karpiński został zatrzymany w sprawie, w której dotychczasowi zatrzymani usłyszeli zarzuty o wręczanie łapówek i powoływania się na wpływy. Chodzi o tzw. "aferę śmieciową".

 

"Zatrzymanie ma związek z prowadzonym śledztwem w sprawie przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych i powoływania się na wpływy przy realizacji zamówień publicznych dla firm zajmujących się wywozem i utylizacją nieczystości z terenu miasta stołecznego Warszawy" - podaje CBA. 

 

ZOBACZ: Warszawa. Senior miał pomóc "policjantom". Oddał nastolatkom wszystkie oszczędności

 

Na początku lutego 2022 roku zatrzymany został Rafała Baniak (zgodził się na podawanie nazwiska) – były wiceminister Skarbu Państwa i prezesa Pracodawców RP. W lutym CBA informowało o zatrzymaniu łącznie 12 osób z woj. mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego.

Koniec przesłuchania. We wtorek kontynuacja 

Przed godziną 20:00 rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński powiadomił PAP, że zakończyło się przesłuchanie Włodzimierza Karpińskiego. 

 

- We wtorek kontynuacja i decyzja co do środków zapobiegawczych - przekazał prokurator. 

 

bas/dsk/anw/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie