Turcja. Sześć osób zginęło w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi

Świat
Turcja. Sześć osób zginęło w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi
PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Ratownicy przeszukują gruzy budynku, który zawalił się wskutek nowego trzęsienia ziemi w mieście Uzunbag w prowincji Hatay w Turcji.

Co najmniej sześć osób zginęło w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,4, które w poniedziałek nawiedziło pogranicze Turcji i Syrii, było także odczuwalne w Libanie. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu tureckiego miasta Antiochia.

Sześć osób zginęło w trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nawiedziło pogranicze Turcji i Syrii. Wstrząs miał magnitudę 6,4, a jego epicentrum znajdowało się w pobliżu Antiochii na głębokości 10 kilometrów - pisze agencja Reutera, cytując Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Turcji. 17-latka wyciągnięta spod gruzów w mieście Kahramanmaraş po 248 godzinach

 

Telewizja CNN Turk pokazała m.in. akcję ratunkową w budynku uszkodzonym w potężnym trzęsieniu ziemi przed dwoma tygodniami, do którego ludzie wyszli, by choć częściowo odzyskać swój dobytek.

 

Turecki minister zdrowia Fahrettin Koca powiedział, że w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi 294 osoby zostały ranne, z czego 18 poważnie. Poszkodowanych przetransportowano do szpitali w Adanie i Dortyolu.

Władze: Liczba ofiar trzęsień ziemi będzie rosnąć

Fahrettin Koca poinformował na Twitterze, że z niektórych placówek pacjentów ewakuowano, bo choć przetrwały trzęsienie sprzed dwóch tygodni w dobrym stanie, to teraz na ścianach pojawiły się uszkodzenia.

 

Turecki Urząd ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami AFAD podał w poniedziałek, że liczba ofiar śmiertelnych ostatnich trzęsień ziemi w Turcji wzrosła do 41 tys. 156. Według władz liczba ta będzie jeszcze rosnąć.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Turcji. Polscy strażacy uratowali dwunastą osobę spod gruzów

 

Wśród ocalałych z trzęsień ziemi jest około 356 tys. kobiet w ciąży, które pilnie potrzebują dostępu do usług zdrowotnych, podało ONZ. Z tych danych wynika, że pomocy oczekuje 226 tys. ciężarnych w Turcji i 130 tys. w Syrii. Spośród nich około 38 tys. 800 urodzi w następnym miesiącu. Wiele z tych kobiet przebywa obecnie w obozach i jest narażonych na mróz i braki jedzenia oraz czystej wody.

 

Prezydent Tayyip Erdogan zapowiedział, że w przyszłym miesiącu rozpoczną się prace budowlane nad prawie 200 tys. mieszkań w 11 dotkniętych trzęsieniem ziemi prowincjach Turcji. Ogółem zniszczonych lub poważnie uszkodzonych jest w Turcji 385 tys. mieszkań.

hlk/Reuters/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie