Czarne dziury. Nowy model oparty na rejestracji fal grawitacyjnych

Świat
Czarne dziury. Nowy model oparty na rejestracji fal grawitacyjnych
Pixexid.com/Prompart
Artystyczna wizualizacja czarnej dziury

Naukowcy spróbują zbadać wnętrze czarne dziury za pomocą nowego modelu opartego na podstawie fal grawitacyjnych, które po raz pierwszy udało się zarejestrować dzięki systemowi LIGO w 2015 roku. Istnienie takich fal przewidywał już ponad 100 lat temu Albert Einstein. 

Nowe przedsięwzięcie naukowe ma wyjaśnić, jak wygląda - prawdopodobnie - najbardziej ekstremalne i burzliwe zjawisko we wszechświecie, czyli kolizja i łączenie się czarnych dziur. 

Rejestracja fal grawitacyjnych

W 2015 roku, żeby wykryć po raz pierwszy fale grawitacyjne, badacze posłużyli się potężnym i precyzyjnym sprzętem, który składał się z zespołu detektorów opracowanych przez badaczy z badaczy z Massachusetts Institute of Technology, Caltech i innych uczelni.

 

ZOBACZ: To urządzenie NASA wywróci do góry nogami nasze postrzeganie kosmosu

 

Dzięki niemu możliwe było dostrzeżenie zmian w czasoprzestrzeni, które mają miejsce, gdy czarne dziury zderzają się, uwalniając zakłócenia, które występują w całym wszechświecie.

 

Naukowcy próbują zajrzeć w odległe zakątki kosmosu

Od tego momentu naukowcy zarejestrowali około stu podobnych zjawisk. Badacze połączenie czarnych dziur porównują do potrząsania pudełka, a fale grawitacyjne do dźwięku, który się z niego wydobywa.

 

Odkrycie pozwala bliżej przyjrzeć się zjawiskom zachodzącym w kosmosie. Teraz naukowcy będą usiłowali odwzorować struktury tego, co zachodzi wewnątrz czarnych dziur i skonfrontować to z teorią względności Einsteina. 

 

ZOBACZ: Zdjęcie selfie w kosmosie. Astronautka Nicole Mann chciała mieć pamiątkę

 

"Jest to duży krok w przygotowaniu nas do następnej fazy wykrywania fal grawitacyjnych, która pogłębi nasze zrozumienie grawitacji i tych niesamowitych zjawisk zachodzących w odległych zakątkach kosmosu" - powiedziała Macarena Lagos, współautorka nowej pracy cytowana przez independent.co.uk. 

 

Badanie opisujące model "Nieliniowości w pierścieniach czarnych dziur" zostało opublikowane w czasopiśmie "Physical Review Letters".

ap/map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie