Granica z Białorusią. Minister Mariusz Kamiński ograniczył ruch na przejściu Kukuryki-Kozłowicze

Polska
Granica z Białorusią. Minister Mariusz Kamiński ograniczył ruch na przejściu Kukuryki-Kozłowicze
Polska zamyka przejście graniczne Kukuryki-Kozłowicze.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze. Decyzja zacznie obowiązywać we wtorek o godz. 19.

"Minister Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze" - poinformował resort w poniedziałek popołudniu. 

 

"W związku z wprowadzonymi przez białoruskie władze ograniczeniami wobec polskich przewoźników dotyczącymi możliwości przekroczenia granicy na białorusko-litewskich oraz białorusko-łotewskich przejściach granicznych, minister Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa. 

 

ZOBACZ: Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich kierowców. Tylko jedno przejście graniczne działa

 

Zawieszenie zacznie obowiązywać we wtorek 21 lutego od godz. 19. Ministerstwo zaznacza, że ograniczenia zostaną zniesione w momencie odwołania decyzji białoruskich władz wobec polskich przewoźników. 

Ostrzeżenie Kamińskiego

Decyzja podjęta w poniedziałek jest konsekwencją działań Mińska, który zastosował restrykcje wobec polskich przewoźników. 

 

Już w piątek Kamiński ostrzegał, że w przypadku zastosowania przez białoruski reżim ograniczeń wobec Polaków, odpowiedź Warszawy będzie identyczna. 

 

Decyzja Mińska

"Od soboty rano polscy przewoźnicy mogą korzystać tylko z jednego przejścia granicznego, jeśli wybierają się na Białoruś lub z niej wracają" - przekazała w sobotę Straż Graniczna. Było to spowodowane działaniem Mińska w reakcji na zamknięcie przez Polskę przejścia granicznego w Bobrownikach. 

 

Straż Graniczna poinformowała, że samochody polskich przewoźników wyjeżdżające lub wjeżdżające na Białoruś odprawiane są tylko na przejściu granicznym Kukuryki-Koroszczyn.

 

"Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską przewoźnicy z Polski nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku z Litwą i Łotwą" - przekazano na Twitterze.

 

ZOBACZ: Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich kierowców. Tylko jedno przejście graniczne działa

 

Poinformowano, że polscy przewoźnicy przez litewsko-białoruski i łotewsko-białoruski odcinek granicy nie są wpuszczani od soboty rano.

 

W piątek MSZ Białorusi poinformowało, że polscy kierowcy będą mogli wjeżdżać na Białoruś i wyjeżdżać z niej przez dowolne przejścia graniczne dla samochodów ciężarowych, ale tylko "na polsko-białoruskim odcinku granicy". Ma to być reakcja na zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach.

 

ap/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie