Trzęsienie ziemi w Turcji. Po ponad dwustu godzinach uratowano dwie kobiety

Świat
Trzęsienie ziemi w Turcji. Po ponad dwustu godzinach uratowano dwie kobiety
YouTube/Al Jazeera English
Kobieta przeżyła 212 godzin pod gruzami

42-letnia kobieta została uratowana spod gruzów budynku w tureckim mieście Kahramanmaras. Przeżyła prawie 222 godziny w rumowisku - podała agencja Reutersa. Z kolei w nocy uratowano 77-latkę, która przeżyła 212 godzin pod gruzami. W wyniku trzęsienia ziemi z 6 lutego w Turcji i Syrii zginęło ponad 40 000 osób. Liczba ofiar wciąż rośnie.

Jak przekazały tureckie media, kobietę znaleziono podczas działań ratunkowych prowadzonych przez zespoły poszukiwawczo-ratownicze z Bursy w gruzowisku apartamentowca Özdemirler w dzielnicy Hayrullah w mieście Kahramanmaras.

 

W materiale telewizyjnym pokazano ratowników niosących kobietę o nazwisku Melike Imamoglu. 42-latkę umieszczono na noszach i zaniesiono do karetki.

 

 

 

 

77-latka przeżyła 212 godzin w ruinach budynku

Również po ponad 200 godzinach z gruzów bloku mieszkalnego w południowo-wschodniej Turcji wydobyto 77-letnią Fatmę Gungor. Kobieta przeżyła 212 godzin w rumowisku - przekazała agencja Reutera.

 

Jak dodano, służby ratunkowe wyciągnęły kobietę z gruzów siedmiopiętrowego bloku mieszkalnego w mieście Adiyaman. Natychmiast po wydobyciu z rumowiska ratownicy nałożyli 77-latce maskę tlenową i przykryli ją termicznym kocem. Następnie odtransportowano ją karetką do szpitala.

 

 

Krewni Fatmy Gungor wyrazili wdzięczność ekipie ratunkowej.

 

 

"26 milionów ludzi w obu krajach potrzebuje pomocy humanitarnej"

Prezydent Turcji Recep Erdogan przyznał się do kłopotów podczas początkowej reakcji na trzęsienie ziemi. Powiedział, jednak że sytuacja jest teraz pod kontrolą.

 

- Stoimy w obliczu jednej z największych katastrof naturalnych nie tylko w naszym kraju, ale także w historii ludzkości - powiedział. Prezydent dodał, że ponad 2,2 mln ludzi opuściło najbardziej dotknięte obszary, a setki tysięcy budynków nie nadaje się do zamieszkania.

 

Władze ONZ powiedziały, że faza ratunkowa zbliża się do końca. Dodano, że teraz należy pomagać ocalałym w poszukiwaniu schronienia i żywności.

 

ZOBACZ: Turcja. Reporter Polsat News: Mieszkańcy zablokowali przejazd polskich strażaków, błagają o pomoc

 

- Potrzeby są ogromne i rosną z godziny na godzinę - powiedział Hans Henri P. Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę. - Około 26 milionów ludzi w obu krajach potrzebuje pomocy humanitarnej - dodał.

 

- Rosną również obawy związane z pojawiającymi się problemami zdrowotnymi związanymi z zimną pogodą, higieną i warunkami sanitarnymi oraz rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych - przy czym szczególnie zagrożone są osoby wrażliwe - przekazał Kluge.

 

Jak przekazała agencja Reutersa, w wyniku trzęsienia ziemi w samej Turcji zginęło ponad 35 000 osób. W Syrii liczba ofiar wynosi około 5 800 osób.

mbl/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie