Dania. Najstarszy na świecie jeż pobił poprzedni rekord o siedem lat

Świat
Dania. Najstarszy na świecie jeż pobił poprzedni rekord o siedem lat
Facebook/Pindsvineforskning Hedgehog research in Denmark
Wiekowy jeż z Danii o imieniu Thorvald okazał się rekordzistą

Jeża-seniora znaleziono w ramach obywatelskiego projektu naukowego, w którym brały udział setki ochotników. Udowodniono, że pokryty kolcami ssak o imieniu Thorvald żył 16 lat - o siedem lat dłużej niż poprzedni rekordzista.

Wiekowy samiec jeża żył w pobliżu miasta Silkeborg w środkowej Danii - informuje brytyjski dziennik "The Guardian". Dr Sophie Lund Rasmussen z Wildlife Conservation Research Unit (WildCRU) na Uniwersytecie Oksfordzkim, która kierowała projektem Danish Hedgehog Project i natknęła się na Thorvalda podczas swoich badań, wyznała, że była przytłoczona wiadomością o jego metryce.

 

"Płakałam z radości, że trzymam osobnika, który żył tak długo. To naprawdę dobra wiadomość dla ochrony przyrody. W odpowiednich warunkach jeże mogą żyć 16 lat - to niesamowite. Wszyscy moi koledzy śmiali się ze mnie, ponieważ uważali, że za bardzo poddaję się emocjom" - powiedziała.

 

 

Uważa się, że poprzednią rekordzistką była dziewięcioletnia samica jeża z Irlandii, zidentyfikowana przez naukowców w 2014 roku - czytamy na internetowych łamach dziennika.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Najstarszy żyjący kot ma prawie 27 lat. To odpowiednik ludzkich 120 lat

 

Niestety, Thorvald zmarł w duńskim ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w Silkeborg w 2016 roku po ataku psa, co jest częstą przyczyną śmiertelności wśród jeży. Ssak był jednym z prawie 700 martwych osobników tego gatunku, zebranych przez 400 ochotników w ramach obywatelskich badań naukowych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Animals" podano, że znaleziono także 13- i 11-latka.

Najstarszy jeż na świecie. Gdyby nie atak psa, mógłby żyć dłużej

Naukowcy określili wiek martwych jeży, licząc linie wzrostu na cienkich odcinkach kości szczęk jeży, metodą podobną do liczenia słojów na drzewach.

 

"Kości szczęki jeża wykazują linie wzrostu, ponieważ metabolizm wapnia spowalnia, gdy hibernują przez zimę. Powoduje to znaczne zmniejszenie wzrostu kości lub nawet jego całkowite zatrzymanie, co skutkuje liniami wzrostu, w których jedna linia odpowiada jednej hibernacji" - wyjaśnia Uniwersytet Oksfordzki na swojej stronie.

 

 

Populacja jeża europejskiego drastycznie spadła w ostatnich latach. Zmniejszenie liczebności osobników jest spowodowane niszczeniem och siedlisk, intensyfikacją rolnictwa, wypadkami drogowymi i fragmentacją populacji.

 

Thorvald - podaje "The Guardian" - miał zakażone rany po ukąszeniach na brzuchu i plecach. Infekcja doprowadziła również do opuchnięcia jego narządu rozrodczego. "To był największy penis jeża, jaki kiedykolwiek widziałam" - powiedziała Rasmussen. Oprócz tego zwierzę nie miało innych dolegliwości i było ogólnie zdrowe. Być może gdyby nie tragiczna śmierć wywołana atakiem psa, jeż mógłby żyć jeszcze dłużej.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Najstarszy żółw na świecie obchodzi 190. urodziny

 

Podsumowując wnioski z badania, Rasmussen stwierdziła, że "jeśli jeże zdołają przetrwać do dorosłości, pomimo wysokiego stopnia chowu wsobnego, który może powodować kilka potencjalnie śmiertelnych, dziedzicznych warunków, kojarzenie krewniacze nie zmniejsza ich długowieczności. To raczej przełomowe odkrycie i bardzo pozytywna wiadomość z punktu widzenia ochrony przyrody" - przyznała.

map/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie