Prezydent podpisał nowelę ograniczającą podwyżki cen ciepła dla odbiorców do 40 proc.

Polska
Prezydent podpisał nowelę ograniczającą podwyżki cen ciepła dla odbiorców do 40 proc.
Flickr/Krzysztof Lis
Nowe przepisy wprowadzają mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców

Prezydent Duda podpisał nowelę ograniczającą podwyżki cen ciepła dla odbiorców do 40 proc. Mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła ma być stosowany od 1 marca do 31 grudnia 2023 roku.

Sejm o ochronie gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej przed nadmiernym wzrostem cen ciepła zdecydował 26 stycznia. Ustawa trafiła później do prezydenta Andrzeja Dudy, a ten we wtorek ją podpisał. 

 

"Ustawa ma na celu objęcie systemem wsparcia kosztów zarówno wytwarzania, jak i dostawy ciepła, i dotyczyć ma dostawy ciepła do wskazanych, uprawnionych odbiorców – takich jak gospodarstwa domowe, szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje użyteczności publicznej, a także wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty, które na mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej" - przekazała Kancelaria Prezydenta RP.

Mechanizm ma być stosowany do 31 grudnia 2023 r.

Nowe przepisy wprowadzają mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców. Przewiduje on, że wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 roku. Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak by odbiorca - będący podmiotem uprawnionym - nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania.

 

ZOBACZ: Rosną ceny usług dentystycznych. Pytamy stomatologów o "paragony grozy"

 

Ustawa wprowadza maksymalne ceny dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa energetyczne w odniesieniu do części odbiorców z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła ma być stosowany od 1 marca do 31 grudnia 2023 roku.

14,5 mld zł na rekompensaty i dodatki

Zgodnie z ustawą z września 2022 roku na rekompensaty dla wytwórców ciepła, dodatki dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych przeznaczono 10 mld zł. Uchwalona nowela podnosi tę kwotę do 14,5 mld zł. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że na 2023 rok dodatkowe wydatki zaplanowano w wysokości 4,5 mld zł.

 

ZOBACZ: Bary mleczne podnoszą ceny. Może być drożej

 

Zakładany w nowelizacji mechanizm przewiduje, że wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 roku.

grz / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie