Nie żyje Wojciech Walasik. Aktor miał 60 lat

Polska
Nie żyje Wojciech Walasik. Aktor miał 60 lat
East News/INPLUS
Wojciech Walasik

Nie żyje Wojciech Walasik, aktor znany z ról w filmach takich jak "Psy" czy "Kroll" zmarł w wieku 60 lat. Smutnie informacje przekazała Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

W opublikowanej przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi podano, że Wojciech Walasik zmarł we wtorek. 

 

Uroczystości pogrzebowe zostały zaplanowane na środę. "Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 8 lutego 2023 roku (środa) o godzinie 14.00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Leonarda w Pajęcznie. Uroczystości poprzedzi wystawienie oraz wyprowadzenie urny na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Cmentarnej o godzinie 12.00" - podała akademia.

 

 

Aktor od kilku lat zmagał się z ciężką, nieuleczalną chorobą. "Stan zdrowia uniemożliwił mu pracę zawodową i wpędził go w tarapaty finansowe. Nie jesteśmy w stanie przywrócić zdrowia, ale możemy pomóc odzyskać ukochane mieszkanie na Ochocie" - pisali bliscy aktora, którzy zorganizowali dla niego internetową zrzutkę, zakończoną we wrześniu 2021 roku.

 

Wojciech Walasik zmarł w wieku 60 lat

Wojciech Walasik urodził się w maju 1963 roku. Edukację rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Łodzi, której pierwszy stopień ukończył w klasie fortepianu, a drugi stopień, w klasie trąbki.

 

Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się od studiów na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, które ukończył z bardzo dobrym wynikiem. 

 

ZOBACZ: Nie żyje Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka. Miała 73 lata

 

W początkowych latach swojej kariery Walasik był związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Później występował w łódzkim Teatrze Studyjnym ’83 im. Juliana Tuwima oraz Teatrze Nowym w Łodzi.

 

Wojciech Walasik nie stronił też od ról w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Można go było zobaczyć w takich hitach jak "Psy", "Kroll", "Pokłosie" czy "Pożegnanie jesieni". Występował w produkcjach Władysława Pasikowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Marka Koterskiego, Mariusza Trelińskiego oraz Andrzeja i Janusza Kondratiuków.

 

Walasik spełniał się też jako lektor, reżyser koncertów czy spektakli, dodatkowo tworzył muzykę do przedstawień teatralnych. "W latach 1997-2002 był instruktorem grup teatralnych w Centrum Kształcenia Młodych w Łodzi" - podała Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Zasłużony i nagradzany aktor

W 2001 roku zaczął pracę w Łódzkiej Akademii muzycznej, gdzie uczył podstaw gry aktorskiej i wymowy scenicznej. Podczas swojej kariery na uczelni wyreżyserował także koncerty charytatywne studentów, m.in. dla Fundacji Brata Alberta w Teatrze Wielkim w Łodzi i dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

 

W 1988 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Łodzi. W 2006 roku otrzymał Nagrodę III stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi.

mst / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie